Epizyotomi insizyonunun iyileşmesinde termik ajanların etkinliği
- Tez No: 60954
- Danışmanlar: DR. ANAHİT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Epizyotomi insizyonu, doğumun 2.devresinde fetüsün önden gelen kısmının perineyi itmeye başlamasından sonra vaginal çıkışı genişletmek, fetüsün kolay süratli ve tehlikesiz doğumunu sağlamak, pelvis tabanı ve yumuşak dokuların anatomilerini korumak amacıyla yapılmaktadır. Ülkemizde epizyotomi bakımında etkin rolü olan hemşirenin termik ajanlardan da yararlanarak yaranın iyileşme sürecini hızlandırmak bakım planının ana hedefi olmalıdır. Bu nedenle çalışmamız epizyotomi insizyonunun iyileşmesinde termik ajanların etkinliğini belirleyebilmek amacı ile planlanmıştır. Eşit sayıda primipar ve multiparlardan oluşan 32'si deney ve 36'sı kontrol grubu olmak üzere toplam 68 gebe ile çalışılmıştır. Deneklerin tümünün doğumlarında epizyotomi insizyonu uygulanmış ve cilt dikişlerinde ipek kullanılmıştır. Kontrol grubu annelere doğumlarını takiben 5 gün süre ile günde 2-3 kez perine bakımı uygulanmıştır. Deney grubu annelere ise epizyotomi insizyonunun dikilmesinden hemen sonra bir kez olmak' üzere önce soğuk uygulama daha sonra 5 günsüre ile günde 2-3 kez perine bakımının yanısıra kuru sıcak uygulama yapılmıştır. Gebelerin sosyoekonomik, kültürel yapılarını saptamak, ailevi ve obstetrik anamnezlerini almak üzere çoksorulu bir görüşme formu, doğumlarının ve lohusalıklarının 6. gününe kadar gözlem ve bakım ile ilgili kayıtlarının yazıldığı değerlendirme formu uygulanmış,elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Deney ve kontrol grubu annelerin demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları ve ailelerinin geçirdikleri sistemik hastalıklar açısından anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Kontrol grubu annelerin gebelik öncesi ameli¬ yat geçirme durumlarının daha fazla ve ameliyat yaralarının 4-6 gün gibi kısa bir sürede fizyolojik iyileşme göstermiş olmalarına, deney grubu annelerde yaranın iyileşme sürecini geciktiren sigara içme alışkanlığının fazla görülme¬ sine rağmen, uygulanan termik ajanlarla deney grubundaki yaraların 4-5 günde kapanması bu uygulamanın etkinliğinin bir ölçütü olarak açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
S U M M A R Y This study has planned in order to show the effect of terraical agents on recovery of episiotomy incision. There wasno significant difference between the experiroental andcontrol groups of mothers in demografical characteristics,feeding,, sistemic diseases ör familial diseases. The women in the control group had more operations before they became proegnant.Their operation incisions had healed phsyologically in 4-6 days. Eventhough the women in the experimental group have an addiction of smoking more, which makes tissue repairment difficult, their incisions healed in 4-5 days. This can be explained by the affects of terraical agents applied to those women.