Konizasyon yapılan hastalarda traneksamik asit kullanımının kanama üzerine etkinliği
Efficacy of tranexamic asid on bleeding in patients who undergo conization
- Tez No: 573220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN KABACA KOCAKUŞAK, YRD. DOÇ. EVRİM BOSTANCI ERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Konizasyonun en sık komplikasyonu kanamadır. Operasyon sırasında oluşan kanama operatörün çalışma sahasını kirletmesi nedeniyle de istenmeyen bir durumdur. İntraoperatif kanamaların kontrolünde; hemostaz sütürleri, peroperatif ferrik subsülfat veya vazopressin kullanımda birer seçenekken, postoperatif kanamalar için ise; oral traneksamik asit kullanımı denenmiştir. Bu çalışmada konizasyon yapılan hastaların intraoperatif servikal traneksamik asit uygulmasının peroperatif kanama miktarında ve postoperatif hemogramında değişikliğe sebep olup olmadığını bulmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Ocak 2019 ile Temmuz 2019 tarihleri arasında konizasyon yapılan hastalar değerlendirildi. Çalışmamıza, 20-60 yaş arası konizasyon endikasyonu almış olan hastalar, bilinen kanama diatezi olan hastalar dışlanarak 105 tane hasta dahil edildi. Bu hastaların 47 tanesine 1 ampul %10 traneksamik asit servikal olarak uygulandı. Her iki grup da peroperatif aspiratördeki kan miktarı, postoperatif hb/htc/plt değerlerinin preoperatif değerlere göre değişimi, postoperatif kanama gelişme oranları açısından değerlendirildi. Bulgular: Kontrol ve traneksamik asit (TA) gruplarının her ikisinde de yaş, BMI, gravida, parite durumları benzerdi. Doğum şekline göre sınıflandırıldığında vajinal doğum kontrol grubunda 46 (%79.3), TA grubunda 37 (%78.7) olarak benzer hesaplandı. Kontrol grubunda 41 (%70.7), TA grubunda 39 (%83) hasta HPV pozitif olarak izlendi. Çalışmamızda her iki grup intraoperatif kanama miktarları ve preoperatif hemoglobin, hematokrit ve trombosit değerlerinin postoperatif değerlerine göre değişimi değerlendirildiğinde sonuçlar benzer çıkmıştır. Konizasyon sonrasında her iki grupta da erken dönemde müdahale gerektirecek kanama gerçekleşmedi ve kanama nedeniyle hiçbir hastaya kan transfüzyonu yapılmasına gerek görülmedi. Sonuç: Traneksamik asitin her ne kadar benign jinekolojik operasyonlarda, menorajilerde ve postpartum hemorajilerde kanama üzerine etkinliği gösterilmiş olsa da servikal uygulama ile konizasyonlarda kanama üzerine anlamlı bir etkisi gösterilememiştir. Konizasyon yapılan hastalarda kanama üzerine traneksamik asit etkinliğini değerlendirebilmek için daha geniş hasta gruplarında ve farklı uygulama yöntemleri ile çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Bleeding is the most common complication of conization of cervix. Hemostatic sutures, peroperative ferric subsulphate or vasopressin can be used when intraoperative bleeding occured, whereas oral tranexamic acid may be used for postoperative bleeding. In this study, we aimed to find out whether intraoperative cervical tranexamic acid administration in patients undergoing conization caused changes in the amount of peroperative bleeding and postoperative hemogram. Material and Method: Patients who have undergone cervical conization between January 2019 and July 2019 in Zeynep Kamil Health Application and Research Center Gynecological Diseases and Birth Clinic were evaluated. 105 patients between 20-60 years of age who had indication for conization were included to our study. Patients with a known bleeding diathesis were excluded. One ampoule of 10% tranexamic acid was applied cervically to 47 of these patients. Both groups were evaluated in terms of measuring the peroperative amount of blood in the aspirator, changes in postoperative hb / htc / plt values compared to the preoperative values, and the rate of postoperative bleeding. Results: Age, BMI, gravida and parity were similar in both control and tranexamic acid (TA) groups. When classified according to the mode of delivery, vaginal delivery was 46 (79.3%) in the control group and 37 (78.7%) in the TA group. 41 (70.7%) patients in the control group and 39 (83%) patients in the TA group were found to be HPV positive. In our study, the amount of intraoperative hemorrhage and preoperative hemoglobin, hematocrit and platelet values compared to the postoperative values were found to be similar in both groups. After the conization prosedure, there was no considerable bleeding requiring an early intervention in both groups and no blood transfusion was required for any patient due to bleeding. Conclusion: Although tranexamic acid has been shown to be effective on hemorrhage in benign gynecologic operations, menorrhagia and postpartum hemorrhages, no significant effect on hemorrhage in conization with cervical tranexamic asid administration has been demonstrated. To evaluate the efficacy of tranexamic acid on hemorrhage in patients undergoing conization, studies can be performed in larger patient groups and with different administration methods