Conservation principles for industrial heritage Izmir-Alsancak liman arkasi district
Endüstri mirası için koruma ilkeleri İzmir-Alsancak liman arkası bölgesi
- Tez No: 609559
- Danışmanlar: DR. NİMET ÖZGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
19. yüzyıldaki endüstri devrimi sosyal, ekonomik ve sosyo-kültürel açılardan tüm dünyayı etkilemiştir. Ayrıca, geleneksel üretimin endüstriyel üretime dönmesiyle birlikte oluşan yeni yapı türleri sebebiyle fiziksel çevreyi de etkilemiştir. Oluşan bu endüstri yapıları ve endüstriyel alanlar uzun yıllar aktif olarak kullanılmıştır. Fakat, bir süre sonra bu alanlar çeşitli sebeplerle büyük ölçüde terkedilmiştir. Bunun sonucunda, önceden şehir dışında konumlanmış olan bu endüstriyel alanlar, şehrin önemli konumlarında harabe görünümüne ulaşmıştır. Eski endüstri yapıları kullanılmama ve bakımsızlık sebebiyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmışlardır. Bu tez İzmir'in ilk endüstri bölgesi olan ve Osmanlı Dönemi'nden kalma İstanbul'dan sonraki en eski endüstri yapılarını barındıran Alsancak Liman Arkası bölgesi üzerinde durmaktadır. Bu alan çeşitli kullanımlara sahip 19. ve 20. yüzyıllardan kalma endüstriyel, kültürel ve doğal miras alanlarını içermektedir. Liman Arkası bölgesi zaman içinde özgün işlevini kaybetmiş ve kentsel çöküntü alanı haline gelmiştir. Endüstri mirası da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Kaybolmadan önce endüstri mirasının korunması bu çalışmanın ana odak noktasıdır. Bu bağlamda, bu tez, Liman Arkası bölgesinin öneminin anlaşılmasını ve alanın tüm karakteriyle korunması için alana özgü koruma ilkelerinin belirlenmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The industrial revolution in the 19th century affected the world in social, economic, and socio-cultural aspects, also influencing the physical environment by altering the types of structures since the production turned from conventional type into industrial. The industrial buildings were utilized actively for many years; however, they were mostly abandoned due to various reasons. These sites became derelict areas within the significant locations of the cities, which were settled far from the city centers in advance. The former industrial buildings are under threat of being disappeared as a result of nonuse and dilapidation. This thesis focuses on Alsancak Liman Arkası district, the first industrial zone of İzmir including the earliest factories of the Ottoman period after those in İstanbul. The site contains the industrial, cultural and natural heritage from the 19th and the 20th centuries with various functions. Liman Arkası lost its original function in time thus the site turned into urban wasteland and industrial heritage is in danger of disappearance. The conservation of industrial heritage is the spotlight for this study before they vanish. This thesis aims to understand the significance of Liman Arkası district and develop particular conservation principles to conserve the site with all of its characteristics.