Asidik ortamda yumuşak çeliğin korozyonu üzerine Ocimum Basilicum ve Melia Azedarach özütlerinin inhibitör davranışı
Inhibitor action of Ocimum Basilicum and Melia Azedarach extracts on the corrosion of mild steel in acidic medium
  1. Tez No: 380363
  2. Yazar: AYŞEN ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ALİ GÜRTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
1,0 M HCl çözeltisi içerisinde yumuşak çeliğin korozyon davranışı üzerine etkisi çevreyle dost Melia Azedarach (TAE) and Ocimum Basilicum (FES) özütleri potansiyodinamik polarizasyon, lineer polarizasyon direnci, elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS), taramalı elektron ve atomik güç mikroskobisi yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır. Deneysel sonuçlar, TEA ve FES özütlerinin iyi birer korozyon inhibitörü olduğunu ve inhibisyon etkinliğinin TEA ve FES özütlerinin derişimlerinin artmasıyla arttığınını göstermektedir. EIS sonuçları TEA ve FES özütlerinin derişimlerinin artmasıyla polarizasyon direnci değerleri arttmakta sabit faz elementi değeri azalmaktadır. Polarizasyon eğrileri, TEA ve FES özütlerinin karma tip inhibitör olduğunu göstermektedir. Taramalı elektron ve atomik güç mikroskopi çalışmaları yumuşak çelik yüzeyinde koruyucu filmin oluştuğunu doğrulamaktadır. Metal yüzeyine adsorplanan inhibitörler Langmuir adsopsiyon izotermine uymuş ve adsorpsiyon standart serbest entalpi (G°ads) değerleri de hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Melia Azedarach (TAE) and Ocimum Basilicum (FES) extracts were investigated as eco-friendly corrosion inhibitors of mild steel in 1.0 M HCl using potentiodynamic polarization, linear polarization resistance, electrochemical impedance spectroscopy (EIS), scanning electron microscopy and atomic force microscopy techniques. The experimental results show that TEA and FES are good corrosion inhibitor and the inhibition efficiencyis increased with TEA and FES extract concentrations. The results of AC impedance have shown that polarization resistance increased and constant phase element decrased with increasing TAE and FES concentrations. Polarization curves indicated that TAE and FES are mixed inhibitors. Scanning electron and atomic force microscopy studies confirmed the formation of a protective film on the mild steel surface. The inhibitors adsorbed on the iron surface was found to be in a good agreement with the Langmuir adsorption isotherm and the value of adsorption free energy of (G°ads) were also calculated.