Psoriatik cilt dokusunda karsinoembriyonik antijenin araştırılması
Investigation of carcinoembrionic antigen in psoriatic skin
  1. Tez No: 609583
  2. Yazar: BELMA GÜVEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: UZMAN FATMA ESKİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Çalışmamız 50 kişilik kronik plak tipi psoriasisli hasta ve 26 kişiden oluşan kontrol grubu ile yapıldı. Psoriatik dokuda CEA ekspresyonunu araştırmak amacıyla formalin ile fikse edilmiş ve parafinle bloklanmış cilt biyopsi örneklerinde, immunohistokimyasal yöntemlerle poliklonal ve monoklonal antikorlarla boyanma olup olmadığı araştırıldı. CEA ekspresyonunun özellikle epidermisin üst kısımlarında ve infiltrasyon yapan lenfositlerde membranöz ve sitoplazmik lokalizasyonda olduğu gözlendi. Kontrol gurubunda ise her 2 antikor ile CEA' i gösteren bir immunolokalizasyona rastlanmadı. Bulgularımızın literatürle uyumlu olduğunu gördük. CEA ekspresyonunun akantotik ve inflamatuvar bir dermatoz olan psoriasisteki rolünün, adezyon molekülü ve tümör markerı olarak bilinen rollerinden farklı olduğunu düşünüyoruz. Sonuç olarak, CEA' inin hiperproliferatif aktivite kazanmış olan epidermal keratinositlerin farklılaşma mekanizmasında meydana gelen değişikliklere bağlı olarak eksprese edildiği fikrine vardık. Bu konuda daha detaylı yorum yapabilmek için diğer markerların araştırılması, yeni biyokimyasal analizlerin yapılması ve psoriasiste henüz anlaşılmamış hücresel bozuklukların aydınlatılmasının uygun olacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Our study wa performed with 50 patients having chronic plaque type psoriasis and 26 patients for control. To investigate the expression of CEA in the psoriatic skin, we performed immunohistochemical studies to detect the antigen in formalin-fixed, paraffin-embedded biopsy specimens using monoclonal and polyclonal antibodies. CEA expression was significant especially in the upper parts of epidermis and infiltrating lymphocytes. In normal skin, epidermal keratinocytes did not express CEA except in the eccrine ducts and glands. Our results were confirming those in the literatüre. We suggest an additional role for CEA and related molecules differing from their role as tumour markers and adhesion molecules. These molecules may be associated with the terminal differentiation of the epidermal keratinocytes, particularly of which have gained hyperproliferative activity in the diseased skin. In order to make moree detailed interpretation on this issue, other markers should be investigated and new biochemical analyses should be carried out to clarify the complex cellular defects in psoriasis.