Nar dokularından elde edilen ekstraktların biyolojik ve antimikrobiyal aktiviteleri
Biological and antimicrobial activities of pomegranate tissue extracts
  1. Tez No: 609586
  2. Yazar: SEBA ALSATAF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Nar (Punica granatum L), insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı son yıllarda dikkat çeken bir meyvedir. Farklı nar dokularının serbest, esterleşmiş, bağlı fenolik içerikleri, antioksidan kapasiteleri, antimikrobiyal ve diyabetik aktivitelerini daha iyi aydınlatmak için çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada nar kabuğu (NK), nar çekirdeği (NÇ), nar mezokarpı (NM) ve nar suyu (NS) üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Serbest, esterleşmiş ve çözünmeyen bağlı fenolikler tanımlanmıştır ve sıvı kromatografi-elektrosprey iyonizasyon tandem kütle spektrometrisi kullanılarak miktarları ölçülmüştür. Hücre duvarı lokalize olan çözünmeyen fenolikleri elde etmek için enzimatik, termal, alkali metotlar kullanılmıştır. Sonuçlar, enzimatik hidrolizin diğer iki metoda göre çözünmeyen fenoliklerin ekstraksiyonunu daha iyi sağladığını göstermiştir. Fenoliklerin toplam konsantrasyonu, NK'de en yüksek ve NÇ'de en düşük olan 3.52 mg ile 84.1 mg gallik asit eşdeğeri (GAE) / 100 g KA arasında değişmiştir. Bağlı fenoliklerin toplam fenolik maddelerin içerisindeki oranları NK, NM, NÇ olarak sırasıyla %7.13, %40, %9.64, %31.8 olmuştur. Nar kabuğundaki fenolik maddeler içerisinde en yüksek konsantrasyonu sahip olan kateşin (1063.2 µg/g), mezokarpta ellajik asit (590.8 µg/g), çekirdeklerde ellajik asit (81.1 µg/g) ve nar suyunda phloridzindi hidrat (28.7 µg/g) olarak tespit edilmiştir. Ekstraktların antioksidan aktivitesi DPPH, ABTS, FRAP ve CUPRAC metotları kullanılarak araştırmıştır. Nar ekstraktlarının antimikrobiyal aktivitesi, patojenik bakterilere, küfe ve mayaya karşı in vitro koşullarda test edilmiştir ve minimum inhibitör konsantrasyon (MIC), minimum bakterisidal / fungisidal konsantrasyon (MBC / MFC) ve inhibisyon çaplarının ortalaması olarak tanımlanmıştır. Nar dokularının anti-diyabetik potansiyelleri ayrıca karaciğer bozuklukları, şişkinlik ve karın krampları gibi çeşitli yan etkilere neden olduğu bildirilen α-amilaz ve α-glukosidaz enzimleri üzerindeki inhibe edici aktiviteleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, her bir nar dokusunun, kendine özgü antioksidan, antidiyabetik ve antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Considerable attention was given to studies on pomegranate (punica granatum L) as the reports indicate its positive effects on human health. Still, much work needs to be done to better elucidate free, esterified, bound phenolic contents, antioxidant capacities, antimicrobial and anti-diabetic activities of distinct pomegranate tissues. The pomegranate parts investigated in this study included pomegranate peel (PP), pomegranate seed (PS), pomegranate mesocarp (PM), and pomegranate juice (PJ). Free, esterified, and insoluble-bound phenolics were simultaneously identified and quantified by using liquid chromatography-electrospray ionization tandem mass spectrometry. Enzymatic, thermal, alkaline treatments have been employed to obtain the cell wall localized insoluble phenolics. The results indicated that enzymatic hydrolysis contributed to the extraction of insoluble phenolics rather than the two other treatments. The total concentration of phenolics ranged from 3.8 mg to 86.6 mg gallic acid equivalents (GAE)/100 g DW as being the highest in PP and the lowest in PS. The percentage contribution of bound to total phenolics was %7.13, %9.64, %31.8 in PP, PM, PS, respectively. Catechin content was remarkable in PP (1063.2 µg/g), ellagic acid in PM (590.8 µg/g), ellagic acid in PS (81.1 µg/g), phloridizindi hidrat in PJ (28.7 µg/g). The antioxidant activity of the extracts was investigated using DPPH, ABTS, FRAP and CUPRAC methods. The antimicrobial activity of pomegranate extracts was tested in vitro against pathogenic bacteria, fungi, and yeast and defined as minimum inhibitory concentration (MIC), minimum bactericidal/fungicidal concentration (MBC/MFC) and mean of inhibition diameters. The anti-diabetic potentials of pomegranate tissues were also evaluated by α-amylase and α-glucosidase inhibitors which are reported to cause several side effects, such as liver disorders, flatulence and abdominal cramping. Results indicated that each pomegranate tissue has its own characteristic antioxidant, antidiabetic, and antimicrobial activity.