Sanat temelli eğitimin yöneticilerin liderlik becerileri üzerine etkisi
The effect of arts-based training on leadership skills of managers
  1. Tez No: 609616
  2. Yazar: FATMA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAŞAR UĞURLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı; Sanat Temelli Liderlik Becerileri Programı'nın yöneticilerin liderlik becerileri üzerine etkisini araştırmaktır. Araştırma kapsamında 10 günlük bir Sanat Temelli Liderlik Becerileri Programı (STLBP) tasarlanmış ve deney grubundaki yöneticilere uygulanmıştır. Bu araştırmada, nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı iç içe karma araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Gaziantep Üniversitesi daire başkanlıklarında çalışan üst-orta düzey yöneticiler oluşturmaktadır. Araştırmaya deney (11) ve kontrol (11) grubunda yer alan 22 yönetici katılmıştır. Nitel görüşmeler deney grubunda yer alan 11 yöneticiyle yapılmıştır. STLBP'nin etkililiğinin incelenmesi amacıyla geliştirilen Liderlik Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca programa katılan yöneticilerin programla ilgili tutum ve algılarını incelemek amacıyla kaydedilen videolar ve alınan notlar analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, uygulanan STLBP'nin deney grubunda yer alan yöneticilerin liderlik becerileri üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturduğu tespit edilmiştir. Hiçbir eğitimin verilmediği kontrol grubunda ise liderlik becerileri son test puanlarında anlamlı bir farklılığın olmadığı saptanmıştır. Uygulanan programla ilgili katılımcı algılarının yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Nitel araştırma sonuçlarına göre ise, uygulanan STLBP yöneticiler üzerinde hem bireysel hem de örgütsel açıdan olumlu katkılar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the effects of the Arts-Based Leadership Skills Program on the leadership skills of the managers. A 10-day Arts-Based Leadership Skills Program (ABLSP) was designed and applied to the managers in the experimental group. Embedded mixed methods research design which comprises quantitative and qualitative research approaches was used in the study. The sample of the research consisted of top-middle level managers working in Gaziantep University department. A total of 22 managers were assigned to the experimental (11) and control groups (11). Qualitative interviews were conducted with 11 managers participating in the experimental group. The Leadership Skills Scale developed by the researcher was used to examine the effectiveness of ABLSP. In addition, the videos and notes taken to analyze the attitudes and perceptions of the managers participating in the program were analyzed. According to the findings of the study, the ABLSP applied led to a significant difference in the leadership skills of the managers in the experimental group. In the control group where no training was given, there was no significant difference in leadership skills post-test scores. Participants' perceptions regarding the program were high. According to the results of the qualitative research, ABLSP made positive contributions to the managers both individually and organizationally.