Bir kelam problemi olarak engellilik
The disability as a problem of kalam
  1. Tez No: 609641
  2. Yazar: ÇAĞLAR TEKKANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SİNANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, engellilik konusundaki inanç problemlerine kelâm ilmindeki yaklaşımları tespit etmeyi amaçlamaktadır. Eş'ariyye, Mâtürîdiyye ve Mu'tezile mezheplerinin engellilik konusuna yaklaşımları, temel kaynakları üzerinden incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde engellilikle ilgili tanım ve kavramlara yer verilerek engelliliğin sınıflandırılması ve sebepleri incelenmiştir. İkinci bölümde felsefî düşüncede ve bazı dinlerde engelliliğe yaklaşımlar ele alınmış ve İslâm kaynaklarında engellilik konusu incelenmiştir. Kelâm ilminde adâlet, hikmet ve kader bağlamında mezheplerin görüşleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to escertain the approaches in the lore of kalam about the belief problems in disability. The approaches of the Ashari, Maturidiyye and Mu'tezila sects towards the topic of disability is being examined via fundamental sources. The research is consists of two chapters. In the first chapter, the concepts and definitons related to the disability are being mentioned, the term disability is classified and the causes are examined. In the second chapter, approaches in philosophy and some religions to the disability is mentioned, the term disability is examined in Islamic resources. Is the science of Kalam, the thoughts of the sects are commentated in terms of justice, windom and destiny.