Sosyal medya kullanım nedenlerinin iletişim becerilerine etkisi
Impact of social media usage on social skills
  1. Tez No: 609645
  2. Yazar: BESTE ONARMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN VARDARLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sosyal medya kavramı her geçen gün farklı alanlarda daha da aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde bilgi, düşünce, bakış açısı, haber, içerik paylaşmak için çevrimiçi süreçlerin hem kişisel bazda, hem de firmalar açısından farklı açılımlar sağladığı görülmüştür. Sosyal medyanın yaygınlaşması iletişim becerilerinin daha nitelikli bir hale gelmesi ve geniş ölçekli bir dünyaya adım atılmasına olanak sağlamıştır. Çalışma kapsamında sosyal medya kullanım nedenleri ve iletişim becerilerinin sosyal medya üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Sosyal medyanın diğer iletişim kanalları içinde nasıl bir konuma sahip olduğu ve kullanıcıların iletişim becerileri üzerinde ne kadar etkili olduğu konusunda nicel analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. Ortaya çıkan bulgular doğrultusunda sosyal medya kullanım nedenlerinin genel anlamda iletişim becerilerini arttırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of social media is being more actively and widely used day by day. Today, online processes bring different opportunities in the sharing of information, thoughts, viewpoints, news and content both personally and corporately. As social media spreads, communication skills become more qualitative and more large-scale world has been formed. This study analyzes the reasons for social media usage and impacts of communication skills on social media. Quantitative analyzes have been used in order to determine what kind of status social media has among other communication channels and how impactful it is on users' communication skills. The findings that have been gathered show that social media usage reasons generally increase communication skills.