Göçün gelir ve tüketim kalıpları üzerindeki etkileri: Gaziantep'te ikamet eden Suriyeli göçmenler üzerine bir araştırma
The effects of migration on income and consumption patterns: A research on Syrian immigrants who living in Gaziantep
  1. Tez No: 609671
  2. Yazar: MEHMET AKİF KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜSTEM YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Arap Baharı ile birlikte Ortadoğu ülkelerinde meydana gelen siyasal gelişmeler kısa sürede geniş bir etki alanına ulaşarak domino etkisi oluşturarak Suriye Arap Cumhuriyetini de etkilemiştir. Suriye Arap Cumhuriyeti yaşanan bu dönüşüm ikliminden 2011 yılından günümüze dek etkilenmiş ve etkilenmeye devam etmektedir. Bu iç savaştan dolayı ülke nüfusunun yaklaşık yarısı göç etmek zorunda kalmış ve başta komşu ülkeler olmak üzere çeşitli ülkelerde mülteci statüsünde yaşama tutunmak zorunda kalmıştır. Bu göç dalgası sonucu birçok insan yaşadığı evi, mahalleyi, kenti ve ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştır. Göç sonrası ulaşmış oldukları ülke şartlarına ve yasalarına tabi olmak zorunda olan bu kişiler sahip oldukları sosyal statülerini, tüketim alışkanlıklarını, sosyal çevrelerini ve refah düzeylerini çoğu zaman geride bırakmak zorunda kalmışlardır. Bu çalışma kapsamında Suriye'de meydana gelen iç savaştan dolayı Gaziantep ilinde göç ile gelen Suriyeli doktorların kriz ve belirsizlik durumlarında tüketim kalıpları, davranışlarında ve tüketim kararlarında meydana gelen farklılaşmayı incelemek adına 12 farklı Suriyeli doktorla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme tekniği ile mülakat yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen temel bulgu, kriz ve belirsizlik durumu sonucunda Suriyeli doktorların tüketim davranışı konusunda ortaya koymuş oldukları davranış biçiminde farklılaşma olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the wake of the Arab Spring, the political developments took place in the Middle East countries had overtaken in a massive area of influence and the Syrian Arab Republic. The Syrian Arab Republic was also affected by that political transformation since 2011 and continue to be affected. Almost half of its population were forced to displaced and live in refugee status in neighbouring countries. Many people forced to displace from their homes, neighbourhoods, cities and countries In consequence of that political transformation. As a result, those people had to give up and leave behind their social status, consumption behaviours, social environment and welfare levels and adopt the circumstances and rule of laws of the country of arrival. In order to examine the differentiation of consumption patterns, the consequence of different consumption behaviours in the case of crisis and uncertainty; Twelve Syrian doctors were interviewed by semi-structured in-depth interview technique in the light of the context of Syrian doctors affected by the situation above As a result of this research, it is acknowledged that there is difference in Syrian Doctors' consumption behaviour in the event of crisis and uncertainty situation