The effects of athlete endorsement on the relation of brand image and brand attitude with brand loyalty
Ünlü sporcuların marka yüzü olarak kullanımının marka imajı ve marka davranışı ile marka sadakati arasındaki ilişki üzerine etkisi
  1. Tez No: 609672
  2. Yazar: OĞUZ ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Marka yüzü kullanımının müşteri sadakati üzerindeki etkileri yıllardır tartışılmaktadır. Öte yandan, pazarlamacıların ünlüler aracılığıyla kullanıcılara ulaşma çabaları birçok kavramı ortaya koymuştur. En önemlilerinden biri, ünlü sporcuların marka yüzü olarak kullanılmasıdır. Bu çalışma, ünlü sporcuların marka yüzü olarak kullanım faaliyetlerinin marka imajı ve marka tutumu ile marka sadakati arasındaki ilişkide anlamlı bir fark yaratıp yaratmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, spor ve spor dışı kategorideki markalar açısından ünlü sporcuların marka yüzü olarak kullanım faaliyetlerinin marka sadakati üzerine etkisi ayrı ayrı araştırılmıştır. Qualtrics.com web sitesi aracılığıyla ünlü sporcuların marka yüzü olarak kullanımına ilişkin iki güncel örnek üzerinden toplam 44 farklı soruyla, ünlü sporcuların marka yüzü olarak kullanım aktivitelerinin marka imajı ve marka tutumu ile marka sadakati arasındaki ilişkide önemli bir fark yaratıp yaratmadığı sorgulanmıştır. Bulgular, ünlü sporcu içeren bir reklama maruz kalmanın, marka imajının marka sadakati üzerine etkisini olumlu yönde etkilemediğini göstermiştir. Öte yandan, spor kategorisindeki markalar için ünlü sporcu içeren reklamlar, marka tutumunun marka sadakati üzerine etkisini artırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
For years, the effects of brand endorsement on customer loyalty have been discussed. On the other hand, the efforts of marketers to reach users through celebrities have revealed many concepts. One of the most important one is athlete endorsement. This study seeks to explore whether the athlete endorsement activities have significant difference on the relation of brand image and brand attitude with brand loyalty. Also, effectiveness of athlete endorsement activities on brand loyalty, in terms of sports and non-sports category brands is researched, separataly. Total of 44 different questions were asked about two recent sample athlete endorsement campaigns via the Qualtrics.com website, and it was questioned whether the athlete endorsement activities have significant difference on the relation of brand image and brand attitude with brand loyalty or not. The findings show that; being exposed to an advertisement with an athlete endorser does not positively moderate the brand image on brand loyalty. However, the athlete endorser leads to an incremental effect of brand attitude on brand loyalty for sports brands, accordingly.