Social enterprises and sustainable competitiveness: A study on the Gaza strip
Sosyal girişimler ve sürdürülebilir rekabetçilik: Gazze üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 609670
  2. Yazar: MOHAMMED YOUSEF HASNA
  3. Danışmanlar: DR. SABA GAMZE ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Girişimcilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Gazze Şeridi'ndeki sosyal girişimlerin sürdürülebilirliği konusunda net bir anlayış geliştirmek, sürdürülebilirliği tartışmak ve sürdürülebilirlik zorluklarını tespit etmektir. Araştırmada nitel ve nicel yöntemler kullanılmıştır. Amaçlara ulaşmak için bu araştırmada üç çalışma yapılmıştır. İlk çalışmada, Gazze Şeridi'ndeki 117 sosyal girişimciden konsept, etki ve sürdürülebilirlik zorlukları hakkındaki verileri toplamak için bir anket kullanılmıştır. İkinci çalışmada, uluslararası ve ulusal kuruluşlardan altı temsilci ve devlet kuruluşlarından iki temsilci ile yarı yapılandırılmış bir görüşme yapılmıştır. Görüşmeler, ilk çalışmanın sonuçlarını destekleyen daha fazla bilgi eklemektedir. Üçüncü çalışma, Gazze İslam Üniversitesi'ndeki IRADA merkezinin bir sosyal girişim olarak seçildiği ve sosyal girişimin faydalanıcıların perspektifinden etkilerinin tanımlanmasına yardımcı olduğu bir örnek olay çalışmasıdır. Araştırmanın bulguları, sosyal girişimcilerin sürdürülebilirliği ile kaynakları belirleme, rekabet avantajı, örgütsel yetenekler ve meşruiyet arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koyan dört hipotez olduğunu doğrulamaktadır. Ek olarak, bulgulara göre sosyal girişimin, Gazze Şeridi'ndeki savunmasız grupların hayatını iyileştirmede kilit bir rol oynadığını göstermektedir. Diğer taraftan, Gazze'deki sosyal girişimlerin sürdürülebilirlik fırsatını olumsuz yönde etkileyen birçok zorlukla karşı karşıya olduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
The main objective of the research was to develop and build a clear understanding and awareness about sustainability of social enterprises in Gaza Strip, discuss the sustainability and identify the sustainability challenges. Qualitative and quantitative methods were used in the research. To achieve the objectives, three tools were used in this research. In the first tool, a questionnaire was used to collect the data from around 117 individuals who are working in social enterprises in the Gaza strip, the questionnaire was about about the concept, impact, and sustainability challenges. In the second tool, the researcher carried out a semi- structured interview with six representatives from international and national organizations, and two representatives from government organizations. The interviews add more information that supports the results of the first study. The third tool is IRADA case, where IRADA center at the Islamic University of Gaza was selected as a social enterprise and it help to identify the impact of the social enterprise from the perspective of the beneficiaries. The findings of the research have confirmed the four hypotheses that there is a significant relationship between social enterprises sustainability and identifying resources, competitive advantage, organizational capabilities, and legitimacy. In addition, the findings have shown that the social enterprise has essential and a key role in improving the life of vulnerable group in the Gaza strip. In the other side, it has been clear that the social enterprises in Gaza face many challenges that negatively affect the sustainability opportunity.