Higher order factor structure of emotion regulation and adaptation of affective style questionnaire
Duygu düzenlemenin üst faktör yapısının incelenmesi ve duygusal işleyiş biçimi ölçeğinin Türkçe adaptasyonu
- Tez No: 609675
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK TÜRKÜLER AKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Duygu düzenleme alanyazında önemli olan ve yaygın olarak incelenen bir kavramdır. Duygu düzenlemeyi değerlendirmek için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Duygu düzenleme ölçme teknikleri arasında sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri öz-bildirim ölçeklerdir. Bu çalışmada, altta yatan bir üst faktör yapısının olup olmadığını test etmek için Duygu Düzenleme Ölçeği (ERQ), Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (CERQ) ve Duygusal İşleyiş Biçimi Ölçeği (ASQ) birlikte kullanılmıştır. Ayrıca, bu çalışmanın bir diğer amacı Duygusal İşleyiş Biçimi Ölçeği'ni Türk kültürüne uyarlamaktır. Yaşları 18 ile 65 arasında değişen toplam 622 birey (M=28.46, SD=9.36) çalışmaya katılmıştır. Duygusal İşleyiş Biçimi Ölçeği (ASQ) (Gizleme, Uyum Sağlama, Tolere Etme) için yapılan Doğrulayıcı Faktör Analizi (CFA) sonuçlarına göre önerilen üç-faktörlü model verilerle kabul edilebilir bir uyum göstermiştir. Geçerlik ve güvenirlik analiz sonuçları da Hofmann ve Kashdan'ın (2010) orijinal çalışmalarındaki bulguları desteklemektedir. Duygu düzenlemenin üst faktör yapısını keşfetmek içinse Açıklayıcı Doğrulayıcı Faktör Analizi (ECFA) kullanılmış ve üç faktörlü bir yapı elde etmek hedeflenmiştir. Sonuçlar en iyi çözüme beş faktörlü bir yapıyla ulaşıldığını göstermiştir. Duygu düzenlemenin üst faktör yapısını oluşturan beş boyut şu şekilde isimlendirilmiştir: Duyguları Gizleme, Öz-Odaklı, Bakış Açısını Değiştirme, Esneklik, Başkaları-Odaklı. İlgili alanyazın ışığında bütün bulgular tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emotion regulation is an important and widely studied concept in the literature. Several measures have been developed to assess emotion regulation. One of the most frequently used techniques to measure emotion regulation is the use of self-report questionnaires. In this study, Emotion Regulation Questionnaire (ERQ), Cognitive Emotion Regulation Questionnaire (CERQ) and Affective Style Questionnaire (ASQ) were used together in order to test if there is any underlying higher order construct. Furthermore, another aim of the study was to adapt Affective Style Questionnaire (ASQ) into Turkish culture. A total 622 individuals whose ages were between 18 and 65 (M=28.46, SD=9.36) participated in this study. Results of Confirmatory Factor Analysis for Affective Style Questionnaire (ASQ) (Concealing, Adjusting, Tolerating) have shown that a proposed three-factor model gives acceptable fit to the data. Reliability and validity analysis results supported the findings of original study of Hofmann and Kashdan (2010). In order to investigate the higher order factor structure of emotion regulation Exploratory Confirmatory Factor Analysis was conducted and a three-higher order factor model of emotion regulation was expected. The results showed that the best solution was reached with five-higher order factor model. The higher order factors of emotion regulation were named as: Hiding Emotions, Self-Oriented, Perspective Shifting, Flexibility, and Others-Oriented. All the findings were discussed in accordance with the literature.