Lavanta (L.x intermedia var. Super A.)'da farklı toplama zamanları ve muhafazanın derim sonrası kalite üzerine etkileri
The effects of the storage and different harvest times on post harvest quality of lavender (L.x intermedia var. Super A.)
- Tez No: 609692
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma Adana'da yetiştirilen ve çiçeklenme başlangıcı (25 Mayıs 2018), tam çiçeklenme (5 Haziran 2018) ve çiçeklenme sonu (28 Haziran 2018) devrelerinde derimi yapılan lavanta (Lavandula.x intermedia var. Super A.) bitkisinde farklı muhafaza koşullarının lavanta kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla farklı zamanlarda derilen lavanta bitkilerinde mevcut su içeriği (%), yaprak oranı (%), lavanta çiçek rengi, görünüm, uçucu yağ verimi, uçucu yağ bileşenleri incelenmiştir. Kurutulan lavantalar 4°C'de ve 20°C'de %65 oransal nemde, 12 ay vakumlu polietilen poşet içinde muhafaza edilmiştir. Muhafaza süresince lavantalarda çiçek renk değişimi (h°), antioksidant aktivitesi (%), toplam fenol içeriği (mg gallik asit/L), toplam antosiyanin içeriği (Siyanidin-3-glikozid mg/L) gibi fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Ayrıca farklı derim zamanında elde edilen uçucu yağlar 4°C'de cam şişede muhafaza edilmiş ve periyodik olarak 2 ayda bir yağ bileşen değişimlerine bakılmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda lavanta farklı dönemlerde derim yapılmasının ve farklı muhafaza koşullarının incelenen kriterlere etkili olduğu bulunmuştur. Adana koşullarında yetiştirilen lavanta (L.x intermedia var Super A.) bitkisinin Derim 2 döneminden elde edilen uçucu yağ 4°C'de 12 ay muhafaza edildiğinde yağ bileşenlerinin kalitesinin korunduğu; çiçeklerin ise 4°C'de 12 ay muhafaza edildiğinde kalite değerlerini koruduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of determining the effects of different storage conditions on the quality of lavender (Lx intermedia var. Super A.) grown in Adana and harvested at the beginning of flowering (25 May 2018), full flowering (5 June 2018) and end of flowering (28 June 2018) effects. For this purpose, water content (%), leaf content (%), lavender flower color, appearance, essential oil yield, essential oil components of lavender plants collected at different times were investigated. The dried lavenders were stored in a vacuum polyethylene bag for 12 months at 65% relative humidity, 4°C and 20°C. Physical and chemical analyzes such as flower color change (h°), antioxidant activity (%), total phenol content (mg gallic acid/L), total anthocyanin content (mg Cyanidin-3-glycoside/L) of lavender were performed during storage. Also, the essential oils obtained at different harvesting times were stored in a glass bottle at 4°C and oil component changes were examined in every 2 months. As a result of the analyzes, it was found that different harvest periods and storage conditions were effective on the examined quality parameters of the lavender When essential oil of Lavender (L.x intermedia var Super A.) plant grown in Adana conditions is preserved for 12 months at 4 ° C, the quality of the oil components is preserved, flowers were kept at 4 ° C for 12 months.