Sınıf öğretmenlerinin sesli okumaya yönelik görüşlerinin incelenmesi
Investigation of classroom teachers' perceptions of reading aloud
  1. Tez No: 609691
  2. Yazar: CEVAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Okuma, temel dil becerileri içerisinde en önemli bilgi edinme ve öğrenme aracı olması nedeniyle dün olduğu gibi bugün de önemini korumaya devam etmektedir. Sesli okumanın öneminin daha ilkokul çağından başlayarak benimsetilmesi ve sesli okuma uygulamalarına öğrenciler okumayı öğrenir öğrenmez başlanması büyük önem taşımaktadır. Özellikle öğretmenler tarafından yapılan sesli okumaların okuma alışkanlığının kazanılmasında rolü önemlidir. Çünkü rol model olmak öğrenmede çok etkili bir yöntemdir. Alanyazın taramasında; öğrencilere sesli kitap okumanın ve okutmanın faydalarına, aynı zamanda sesli kitap okumanın anlamaya etkisine yönelik araştırmalara rastlanmıştır. Ancak, sınıf öğretmenlerinin sesli kitap okumaya ve okutmaya yönelik görüşlerinin nasıl olduğunu ortaya koyan çalışmalara rastlanmamıştır. Araştırmayla, sınıf öğretmenlerinin sesli okumayla ilgili yürüttükleri çalışmaları ve sesli okumaya ilişkin görüşlerinin ortaya konulması hedeflenmiştir. Çalışma, Ankara'nın ilçelerinden belirlenmiş okullardaki öğrencileri ve bu okullarda görev yapan sınıf öğretmenlerin katılımıyla yürütülmüştür. Veri toplama aracında anlaşılırlığı, seviyeye uygunluğu ve geçerliği test edilmiş anket sorularına yer verilmiştir. Veriler SPSS veri analiz programına aktarılmış, çözümlendikten sonra yorumlanmıştır. Elde edilen sonuçlardan; öğretmenler tarafından çok farklı yöntemlerin denendiği, ancak öğrencilerin ilgi, istek, yetenek ve özgüvenlerini ortaya çıkaracak nitelikte sesli okumalara çok az yer verildiği gözlenmiştir. Bu durum sesli okumaların çok bilinçli, planlı ve bir amaca yönelik yapılmadığı izlenimini oluşturmaktadır. Çalışmanın son bölümünde sesli okuma uygulamalarıyla ilgili önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since reading is one of the most important tools for acquisition of knowledge and learning, it maintains its importance the same today as it was yesterday. To adopt the importance of reading aloud starting from elementary school age and to begin reading aloud practices as soon as students learn reading is crucial. Especially, reading aloud done by teachers have an important role on acquisition of reading habits since being a role model is most effective method on learning. During literature review, researches on benefits of reading a book aloud to students and asking the students to read aloud, and researches on effects of reading aloud on comprehension are encountered. However, there are not many studies revealing the opinions of classroom teachers on reading aloud to students to read aloud. With this research it is aimed to introduce practices on reading aloud being performed by classroom teachers and the opinions of classroom teachers on reading aloud. This study was carried out with the participation of students studying and classroom teachers working in the designated schools from the districts of Ankara. The data collection tool included questionnaire questions that were tested for comprehensibility, level suitability and validity. The data were transferred into SPSS data analysis program and interpreted after data analysis. The results of the study demonstrated that teachers try many different methods on reading aloud; the most preferred method is group work; however teachers do not give wide publicity to qualified reading aloud practices revealing students' interest, request, ability and self-confidence. This situation formed an impression that reading aloud practices are not done very consciously, planned and goal-oriented. At the last part of study, suggestions on reading aloud practices were presented.