Eski Mezopotamya'da müzik (Sumer, Akad, Babil ve Asur)
Music in ancient Mesopotamia (Sumer, Akkad, Babylon and Assyria)
- Tez No: 609712
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMA REYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Estetik ve zevk temelinde ileri bir yaratım olmasının yanı sıra işlevsel niteliğe sahip olan sanat özelde de müzik, tarihin çok erken dönemlerinden itibaren mevcut olup yaşamın hemen her alanına eşlik etmektedir. Sanatın bir dalı olmasının yanı sıra bir bilim olan müzik, Eski Mezopotamya uygarlıklarının müzik kültürünün tespiti ve incelenmesini esas alan bu çalışmada sanatsal boyutuyla ele alınmaktadır. Eski Mezopotamya uygarlığını oluşturan Sumer, Akad, Babil, Asur toplumlarına ait çivi yazılı belgeler, çalgı kalıntıları ve tasvirli sanat eserleri, incelemeye konu olan MÖ IV. bin ile I. bini kapsayan dönemde müziğin Mezopotamyalıların dini, askeri, siyasi ve sosyal yaşamlarının bilinen pek çok boyutuna eşlik ettiğini; çalgılardan müzik kuramı ve kayıt sistemine, şarkı, ağıt, ilahi, ninni gibi sözlü müzik unsurlarından müziğin icracıları olan müzisyenlere kadar gelişmiş ve sistemli bir yapının mevcut olduğunun bilgisini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In addition to being an advanced creation on the basis of aesthetics and pleasure, the art, which has a functional feature, i.e. the music in a special context, exists from the very early periods of history, and it accompanies almost all areas of life. Besides being a branch of art, music, which is a science, is examined with its artistic dimension in this study which is based on the determination and examination of the music culture of the ancient Mesopotamian civilizations. The assets of ancient Mesopotamian civilizations i.e. Sumer, Akkad, Babylonian, Assyrian cuneiform texts, instrument remains and the depicted works of art present the fact that the music accompanied the many known dimensions of Mesopotamian people's religious, military, political and social life from 4th millennium BC thousand to 1st millennium BC; it provides the information that an advanced and systematic structure from instruments to music theory and recording system, from oral music elements such as songs, lament, divine, lullabies to musicians who are performers of music, exits.