Afyonkarahisar belediyesi personelinin öğle yemeğinden memnuniyet durumu
Identifying of lunch satisfaction levels of Afyonkarahisar municipality staff
  1. Tez No: 609711
  2. Yazar: RAHİM BARAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIKA BULDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Kamu Yönetimi, Nutrition and Dietetics, Gastronomy and Culinary Arts, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Toplu yemek hizmeti çok sayıda insanın faydalandığı bir sektör olması nedeniyle araştırılması gereken bir alandır. Belediyelerde toplu yemek hizmetinin verildiği kurumlardandır. Çalışan bir insanın çalıştığı kurumda yemekten memnuniyeti ile iş verimliliği arasında pozitif bir ilişki olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Dolasıyla toplu yemek hizmeti alan insanların bu hizmetten memnuniyet durumlarının araştırılması ve bu araştırmalar sonucunda gerekli düzenlemelerin yapılması toplum beslenmesi yönünden önem arz etmektedir. Araştırma; Afyonkarahisar Belediyesinde çalışanların kurumda yedikleri öğle yemeğinden memnuniyet durumlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bunun yanında sosyodemografik özellikler, kurum yemek hizmetlerinden memnuniyet durumları ve çıkan yemeklerle ilgili değerlendirmeleri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Afyonkarahisar Belediyesine bağlı müdürlüklerde çalışan 52 kadın ve 253 erkek, toplam 305 personel oluşturmaktadır. Çalışmada yararlanılan yöntem yüz yüze anket görüşmesidir. Araştırmada anket formu uygulanmıştır Anketler belediye personeline dağıtılmış, gerekli açıklamalar yapılmış ve uygun şekilde doldurmaları sağlandıktan sonra toplanmıştır. Veriler bilgisayar ortamında, SPSS 21 paket programı ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların demografik bilgileri bilgileri frekans ve yüzde olarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mass food service which is a sector that lots of people benefit from requires to be researched. Municipalities are also among the foundations in which mass food service is applied. It is possible to deny that there is positive correlation between the productivity of an employee and that employee's satisfaction about the meal which he or she has in that foundation. Therefore, it is ımportant to conduct a satisfaction survey for those who benefit from the mass food service and make necessary regulations according to the outcome of this investigation. The research; The aim of this study is to indentify the lunch satisfaction levels of Afyonkarahisar municipality staff. In addition, it is to investigate sociodemografic attributes, satisfaction of lunch service and comment about menü list. The sample of this study is made of 305 people who works at the Afyonkarahisar Municipality. It is used interview technique in this study. Questionnaire was applied. They were handed out to staff and then were collected. The data were evaluated with SPSS 21.0(Statistical Package for the Social Science 21.0) package program on computer. Personel information of interviewees was presented as frequency and percentage. Chi square test, t test and anova test were used to evaluate the relevance of categorical variables.