Türkiye'de üretilen bazı ampisilin preparatlarının relatif biyoyaralanımı
  1. Tez No: 60974
  2. Yazar: HAKAN ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Türkiye'de üretilen iki farklı ampisilin kapsülünden relatif biyoyararlarının 10 sağlıklı gönüllüde standart prepa- rat olarak Omnipen kapsül (Wyeth, A.B.D) kullanılarak incelendi. 500 mg ampisilin içeren üç ayrı firmanın kapsülleri her bir deneğe oral yoldan tek doz halinde Latin Karesi yön temine göre verildi ve idrarla atılan kümülatif ampisilin miktarları spektrof otometrik bir metod kullanılarak tayin edildi. Ayrıca kapsüllerin bazı in vitro özellikleri de incelendi. Ampisilinin idrarla atılımı, her üç preparat için bireyler arasında büyük değişkenlik göstermekle birlikte, sonuçlar karşılaştırılabilir nitelikteydi. A (Omnipen), B ve C kodlu kapsüllerin idrarla kümüla tif atılım oranları sırasıyla % 46.42±6.58, % 44.34±6.50 ve % 41.09±8.73 olarak bulundu. Aralarındaki fark istatistiki bakımdan anlamlı olmadığı gibi tedavideki yararlanımları açısından da bir engel teşkil etmemektedir.
Özet (Çeviri)
The relative bioavailability of two brands of ampicillin capsules marketed in Turkey was studied in 10 healthy volunteers using Omnipen capsules (Wyeth, U.S. A) as the standart product. Brands A, B and C were administered to each subject in Latin Square design as a single oral dose of 500 mg and the cumulative amounts of ampicillin excreted in urine was measured using a spectrophotometric method. Some in vitro properties of the capsules were also investigated. Although urinary excretion of ampicillin from all products showed large interindividual variations, the results were mutually comparable. The percentage urinary excretion for brands A (Omnipen), B and C were % 46.42±6.58, % 44.34+6.50 and % 41.09*8.73 respectively, the difference being neither statistically significant nor a disadvantage from the therapeutic point of view.