Farklı gelişme dönemlerinde büyüme konisinde (tepe noktasında) oluşan zararın, soya bitkisinin büyüme ve gelişme üzerine etkileri
The effects of macanical damage on growth and development of soybean plant at different growing stage
  1. Tez No: 609768
  2. Yazar: ÖZGE BAĞIRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL HALİS ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma; Çukurova bölgesi ikinci ürün koşullarında yetiştirilen soya bitkisinin tepe büyüme noktasında, farklı dönemlerde meydana getirilen mekanik zararın, bitkilerin büyüme ve gelişmesi üzerine olan etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, 2018 yılında, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanında ve ikinci ürün yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Araştırmada; üç farklı vejetatif gelişme döneminde (V1, V2 ve V3) bitkilerin tepe büyüme noktaları koparılarak mekanik zarar meydana getirilmiştir. Materyal olarak, Arısoy ve Blaze çeşitleri kullanılmıştır. Araştırmaya konu olan deneme bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuş ve yürütülmüştür. Araştırma sonucu, V1, V2 ve V3 vejetatif gelişme dönemlerinde meydana gelen aynı orandaki mekanik zararlanmaların, verime farklı oranlarda etki yaptığı tespit edilmiştir. En yüksek tohum verimi ilk üç yapraklı dönemde (V1) yapılan uygulamalardan (516.8-421.2 kg/da) elde edilmiştir. Erken vejetatif gelişme döneminde tepe noktasına (büyüme konisine) verilen mekanik zarar, alt boğumda bulunan tomurcukların sürerek daha fazla yan dal ve bakla oluşturması sonucu verim kaybını minimum düzeyde azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the Experimental Area of Çukurova University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops in 2018 as a double crop growing season. The objective of this study two determine the effects of mechanical damage on yield and some important plant characteristics of soybean at different crop development periods. The experimental design was a split plot with three replications. The mechanical damage was applied at V1, V2 and V3 growth stages. Arısoy and Blaze varieties were used as plant materials. As a result of the research, it was found that the same rate of mechanical damages in the V1, V2 and V3 vegetative development periods affected the yield at different rates. The highest seed yield was obtained from the first three-leaf period (V1) applications (516.8-421.2 kg/da). Mechanical damage to the growing point during early vegetative development minimized the loss of yield as a result of the buds in the lower knuckle creating more lateral branches and pods.