Türkiye'de yetişen yabani papaver (Haşhaş) türlerinin Thebain ve Narcotin bakımından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 60977
  2. Yazar: H. FEYZİ ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY SARIYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yetişen Papaver bracteatum ve P.fugax türlerinin kapsüllerinde thebain, P.cylindricum türünün kapsüllerinde ise narcotin miktar tayini spektrofotometrik ve Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatograf isi(Y.B.S.K. ) metotları ile yapılmıştır. Munzur da9ı(Tunceli) nda yetişen P. bracteatum' türünün kap süllerinin % 1.4 oranında thebain taşıdığı spektrof otometrik ve Y.B.S.K. metotları ile gösterilmiştir. Karlıova(Bingöl) da yetişen P.fugax türünde Y.B.S.K. ile yapılan tayinde kapsüllerin ^0.76 oranında thebain taşıdığı saptanmıştır. Tutak(Ağrı) ve Malazgirt(Muş) de yetişen P.cylindricum türünde ise Y.B.S.K. ile yapılan çalışmada kapsüllerin % 0.40 - 0.80 oranında narcotin taşıdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY In this uiork thebeine contents of the capsules of Papaver bracteatum and P.fugax of Turkish origin and narcotine content of P.cylindricum grou/ing also in Turkey have been determined by high performance liquid chromatography (HPLC) and spectrofotometric method It has been shown that the capsules of P. bracteatum grou/ing in Munzur Mountains(Tunceli) contain 1.4 % of the- baine by means of spectrofotometric method and HPLC. HPLC determination of thebain in P.fugax grou/ing in Karlıova(Bingöl) has revealed that the capsules con tain 0.76 % of thebaine. Narcotine content of the capsules of P.cylindricum collected at Malazgirt(Muş) and Tutak (Ağrı) has e. been found as 0.4-0.8 % by HPLC.