Artemisia araratica krasch. flavonoitleri üzerinde ön araştırmalar
  1. Tez No: 60978
  2. Yazar: SEMRA ÖZDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYHAN ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
- 20 - VI. ÖZET Bu çalışmada Anabilim Dalımızda seri olarak araştıralan Artemisia türlerinden A. arar atica ' nın flavonoit bileşikleri ele alınmıştır. A.araratica Malatya, Doğanşehir, Dedeyazı köyünden 22.IZ.1986 tarihinde toplanmış re materyal oda hararetinde kurutulmuştur. Fitokimyasal ön denemeler yapıldıktan sonra iki ayrı metoda göre flavonoit bileşikleri taşıyan ekstreler hazırlanmış ve bu ekstreler İTK ve KK de çeşitli çözücü sistemleriyle incelenmiştir. Daha s «sıra zengin flavonoit içeren kloroform ekstresi sütun kromatografisi yardımıyla fraksiyonlandırılmiş ve bu ekstrenin başlıca flavonoiti saf halde elde edilmiştir. Bu madde kromatografik özellikleri, renk reaksiyonları ve UV spektrumu değerleri sonun da quercetin 3,3*-dimetil eter olarak saptanmış tır. Seyrek rastlanan bir madde olan bu flavonoit Artemisia türlerinde ikinci kez bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
- 21 - VII. SUMMARY In this work flavonoid compounds of Artemisia araratica which is a part of our continuous investi gations on Turkish Artemisia species initiated in our Department have been studied. A. araratica was collected from Mai at y a (Doğan- şehir-Dedeyazı) in September 1986 and the plant ma terial was dried at room temperature. After the phytochemical preliminary inves tigations, the extracts containing the flavonoid compounds have been prepared using two different, extraction methods and the extracts were examined on thin layer and paper chromatography with different solvent systems. Chloroform extract rich in flavor- noids was fractionated by column chromatography and the major flavonoid was isolated in pure form. The structure of the pure compound was elucidated as. quercetine 3» 3 '-dime thy let her by means of Rf values, colour reactions and UV spectrum. The presence of this rare flavonoid in Artemisia species has been shown for the second time.