1 yaş altı beslenmenin okul öncesi dönemde gelişime etkisi
The effect of nutrition under the age of 1 on child development in preschool period
- Tez No: 609795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çocuk gelişiminde yaşamın ilk bir yılının büyük bir etkisi bulunmaktadır. Bu dönemde alınan bakım, beslenme, sosyoekonomik ve kültürel durum gelişime etki eden sebeplerdir. Biz de bu çalışmada öncelikle beslenmenin ve diğer faktörlerin çocuk gelişimine etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamız 2019 Mart-Haziran ayları arasında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine sağlıklı çocuk izlemine başvuran, anneleri çalışmaya katılmayı yazılı onam ile kabul eden 1-6 yaş arası çocuklara Denver II gelişim testi uygulanıp, annelerine kendi hazırladığımız sosyodemografik veriler ile 1 yaş öncesi beslenme, sosyokültürel durum, bakımla ilgili 23 sorudan oluşan anket uygulanarak yapılmıştır. Verileri değerlendirmede istatistik programı SPSS,dağılıma uygunluk için normalite testleri, Q-Q plot ve histogram, değişken analizlerinde Mann-Whitney U ve Kruskall Wallis testi kullanılmış, p değeri
Özet (Çeviri)
Aim: The first year of life has a major impact on child development. The quality of care received during this period, nutrition, socioeconomic status, and cultural differences affect the development. In this study, we aimed to evaluate the effects of nutrition and other factors on child development. Materials and Methods: Our study was conducted on children who came for well-child visits at the Şişli Etfal Education and Research Hospital Family Medicine Clinic between March and June 2019 . After agreeing to participate in the study with a written informed consent, mothers took a survey of 23 questions about their child's nutrition under one year, sociocultural status, and the care they received. Children between 1-6 years of age were assessed by Denver II Developmental Screening test. Data were evaluated with statistics program SPSS, normality tests for distribution, Q-Q plots and histograms; Mann-Whitney U and Kruskall Wallis tests in variable analyses with a p value