Tip 2 diyabet hastalarında c-peptid'in nefropati kriterleri, AGE, TGF-ß1 ve HGF ile ilişkilerinin incelenmesi
Investigation of the relationship between c-peptide and criteria of nephropathy, AGE, TGF-ß1, HGF in type 2 diabetic patients
- Tez No: 609831
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN BURÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Diyabetes Mellitus (DM), kronik hiperglisemi, hipertansiyon, dislipidemi, mikroalbuminüri ve enflamasyon ile karakterize, metabolik bir hastalıktır. İnsülinin salgılanması ve/veya etkinliğinde bozukluk olan tip 2 diyabette vardır. Bu tez çalışmasında tip 2 diyabette C-peptidin, ileri glikasyon son ürünleri (AGE), dönüştürücü büyüme faktörü-beta 1 (TGF-β1) ve hepatosit büyüme faktörü (HGF) ile ilişkilerinin nefropati kriterleri eşliğinde incelenmesi amaçlanmıştır. 40-65 yaş aralığında yer alan 17 mikroalbüminürili, 20 makroalbüminürili ve 21 nefropatisiz tip 2 diyabet hastası ve 19 sağlıklı bireyden alınan açlık kan örneklerinde glukoz, HbA1c, insülin, C-peptid, kreatinin, AGE, TGF-β1 ve HGF ölçülmüş, kan örneklerine paralel olarak alınan idrar örneklerinde ilgili ölçümler yapılarak glomerüler filtrasyon hızı, AGE klirensi, mikroalbüminüri ve total protein konsantrasyonları saptandı. Hasta ve kontrol gruplarından elde edilen örneklerden AGE, TGF-β1 ve HGF ELISA metodu ile tayin edildi. Çalışmamızda nefropatisiz tip 2 diyabetli grupta (DM grubu) glisemik kontrol bozuldukça AGE oluşumunun ve idrar ile atılımının arttığı saptandı. Diyabetik nefropatili grupta (DN grubu), serumda ve idrarda ölçülen AGE değerleri arasında pozitif korelasyon saptandı. DM ve DN gruplarında serumda HGF konsantrasyonunun arttığı, serum HGF ve insülin konsantrasyonları arasında pozitif korelasyon bulunduğu, renoprotektif olduğu öne sürülen HGF'nin AGE klirensini arttırdığı gösterildi. DM grubunda C-peptid'in glomerüler hiperfiltrasyona karşı koruyucu olduğu, proteinüriyi azalttığı ve TGF-β1 artışının ürik asit klirensinde azalmaya yol açtığı öne sürüldü. DM grubunda ürik asidin insülin salgılatıcı etkisi insülinin ise antiürikozürik etkisi olduğu görüldü. Bulgularımız, literatür bilgileri ile birlikte değerlendirildiğinde C-peptid'in proksimal tübülüs hücrelerinde olasılıkla insülin ile birlikte, AGE klirensini arttırarak TGF-β1 ile uyarılan fibrozu (EMT) ortadan kaldırma olasılığı olduğu düşünülmektedir. Bulgularımızı destekleyecek daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM) is a metabolic disease characterized by chronic hyperglycemia, hypertension, dyslipidemia, microalbuminuria and inflammation. Type 2 diabetes is the most common form of diabetes characterized by mainly decreased of secretion and /or activity its action. The aim of this study was to investigate in type 2 diabetic patients the relationship between C-peptide and criteria of nephropathy, advanced glycation end products (AGE), transforming growth factor beta 1 (TGF-ß1), hepatocyte growth factor (HGF). Glucose, HbA1c, insulin, C-peptide, creatinine, AGE, TGF-β1 and HGF were measured in fasting blood samples taken from the 17 microalbuminuric, 20 macroalbuminuric and 21 type 2 diabetic patients without nephropaty and 19 healthy individuals the ages raniging in the range from 40 to 65 years. The urine samples glomerular filtration rate, AGE clearance, microalbuminuria and total protein concentrations were determined by making related measurements. AGE, TGF-β1 and HGF parameters were determined by ELISA method from the samples obtained from the patients and the control group. In our study, it is found that AGE formation and its excretion with urine increase in organisms in general when glycemic control deteriorates in type 2 diabetic (without nephropaty) patients (DM group). In diabetic nephropathy (DN) group, there is a positive correlation determined between the measured AGE values of serum and urine. In DM group and DN group it is showed that HGF concentration in the serum was increased, positive correlation between serum HGF and insulin concentrations is located, HGF increases the clearance of AGE which is known to be renoprotective. In the DM group it is suggested that C-peptide is protective against glomerular hyperfiltration, it reduce reduce proteinuria and increased TGF-β1 decreases clearance of uric acid. In the DM group, insulin releasing effect of uric acid and anti-uricosuric effect of insulin were observed. In our findings when considered with the literature; C-peptide possibly with insulin, is considered to be likely to eliminate the TGF-β1-induced fibrosis (EMT) in the proximal tubule cells by increasing the clearance of AGE. However, further studies are needed.