Halifeliğin kaldırılmasının tarih ders kitaplarında dönemsel farklılıklar açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the abolition of the caliphate in terms of periodic differences in history textbooks
- Tez No: 609836
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Halifelik Peygamberimizin vefatından sonra ortaya çıkmış olan İslam'a özgü bir yönetim şeklidir. Halifelik Hz. Ebubekir ile başlamış demokratik olarak seçilen Hz. Osman, Hz. Ömer ve Hz. Ali ile devam etmiş, sonra Emevi ailesine daha sonra Abbasi ailesine ve en son olarak da Osmanlı Devleti'ne geçmiş ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından bir yıl sonra da kaldırılmıştır. Halifelik ortaya çıktığından kaldırılasıya kadar çeşitli şekillerde kullanılmıştır. Uzun bir geçmişe sahip olan halifelik 1292 yıllık serüvenini tamamladığında birçok tartışmaya sebep olmuştur. Tezde halifeliğin kaldırılması ve tarih ders kitaplarında nasıl anlatıldığına değineceğiz. Halife kavramıyla başlayacağımız tezde TBMM'nin halifeliğe bakışı, halifeliğin kaldırılma gerekçeleri, halifeliğin kaldırılması ve iç-dış kamuoyunda nasıl karşılandığına, halifeliğin kaldırılmasının tarih ders kitaplarında nasıl anlatıldığı ve dönemler arasında zihinsel bir dönüşüm, nesnellik ve öznellik açısından bir değişim yaşanıp yaşanmadığına değinilecektir. Tezin birinci bölümü halifelik ve halifeliğin kaldırılmasını içerirken ikinci bölümü halifeliğin kaldırılmasının tarih ders kitaplarında nasıl anlatıldığını içermektedir. Nesnel bir tutumla ele alacağımız tez sonuç bölümüyle bitirilecektir.
Özet (Çeviri)
Caliphate is an Islamic form of government that emerged after the death of the Prophet Muhammed. Caliphate Hazrat Ebu Bekir begin with was democratically elected Hazrat Osman, he continued Hazrat Ömer and Hazrat Ali, then the Umayyad family then the Abbasid family and finally passed to the Ottoman Empire and also it abolished a year after the founding of the Republic of Turkey. Caliphate has been used in various ways from its emergence to its abolition. When the caliphate, wich has a long history, completed its 1292 year adventure, it caused a lot of discussion and speculation. In our thesis, we will talk about the abolition of the caliphate and how it is explained in history textbooks. In our thesis we will start with the consept of the Caliph, hoe the abolition of the caliphate is explained in the history textbooks and whetner there is a change in terms of mental transformation, objectivity and subjectivity between periods, Turkey's Grand National Assembly caliphate glance, the reasons for abolition of the caliphate, will be discussed at the meeting how the internal and external public with the abolition of the caliphate. The first part of our thesis incudes the caliphate and abolition of the caliphate, while the second part describes how the abolition of the caliphate is explained in the history textbooks. We will conclude our thesis with an objective attidude and conclude with a conclusion.