Normal ve preeklampsili hamilelerde glikate hemoglobin, früktozamin, insülin ve eser element profili
- Tez No: 18646
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Normal hamilelikte değişiklik gösteren fizyolojik parametrelerin başında karbohidrat metabolizması gelmektedir. Hamileliğin geç dönemlerinde gözlenen rölatif hipoglisemi, fetusun büyümesi ile glukoz kullanımındaki bir artmaya bağlı olabilir. Preklampsinin ana bulgularından biri olan hipertansiyon günümüzde karşılaşılan hamilelik komplikasyonlarının başında gelmektedir. Hipertansif bozukluklar anne ölümlerine neden olan en önemli komplikasyonlar arasındadır.Bu bozukluklan perinatal ölüm nedenlerinin de başındadır. Preeklampsi; sıklıkla ilk hamileliğin son üç ayında ortaya çıkan hipertansiyon, proteinüri ve ödem ile karakterize bir sendromdur. Preeklampsi bir karbohidrat metabolizması bozukluğu mudur? Çalışmamızda 31 normal hamile (grup 1) ve 30 preeklampsili hamile (grup 2)' de karbohidrat ve eser elementler arasındaki ilişki araştırıldı. Preeklampsili hamilelerde karbohidrat metabolizmasını yansıtan AKŞ, gHb, FA ve insülin ile elementlerden Zn, Cu, Mg, Ca gibi parametrelerin incelendiği kombine bir çalışmaya bu güne kadar rastlanmadı. Preeklampsili ve sağlıklı hamileler arasında AKŞ,gHb, FA ve insülin yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamadı. Bununla berabar TP ve Alb değerlerinde preeklampsili hamilelerde normal sağlıklı hamilelere oranla anlamlı bir düşüş gözlendi (p^O.001).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In response to the rapidly growing fetus and placenta and their increasing demands, the pregnant woman undergoes metabolic changes that are numerous and intense. Of them carbohydrate metabolism shows great variations during the normal pregnancy. Relative hypoglycemia may be due to the increase in glucose demand and growing fetus. Hypertension is the leading complication of pregnancy. The hypertensive disorders in pregnancy are common complications of gestation that are responsible for the majority of maternal deaths. As a cause of perinatal death, these disorders are even more important. Preeclampsia is a disorder of pregnant women characterized by generalized edema or proteinuria and hypertension. The disorder usually develops late in the third trimester. To find out whether preeclampsia is a carbohydrate metabolism disorder or not, we studied thirty one normal pregnant (grup 1) and thirty pregnant with preeclampsia (grup2) from the carbohydrate and trace elements metabolism points of view. For this purpose, the parameters reflecting the carbohydrate metabolism such as fasting blood glucose, glycated hemoglobin, f rue tos amine, insulin and the elements; zinc, copper, magnesium end calcium were measured in both groups. The differences between these two groups in fasting blood glucose, glycated hemoglobin, fructosamine and insulin levels were not statistically significant.