Altı serbestlik dereceli roket modellemesi ve kanard kontrolü
Six degree of freedom rocket modelling and canard control
  1. Tez No: 609859
  2. Yazar: LÜTFULLAH EMRE TOP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM KEMAL ÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Altı serbestlik dereceli roket modellemesi çalışması roketin üç eksendeki öteleme ve dönme hareketlerinden oluşmaktadır. Roketin bu hareketleri temel alınarak benzetim gerçekleştirilmiştir. Benzetimi gerçekleştirilen rokete kanard kontrolü sayesinde dönme kabiliyeti kazandırılmıştır. Roket matematik modellemesi MATLAB-Simulink ortamında geliştirilmiştir. Geliştirilen matematik model, Aerobee 150A roketi verileri kullanılarak test edilmiştir. Aerobee 150A roketinin katı modeli Inventor programında çizilip eylemsizlik moment katsayıları bu programdan alınmıştır. Aerodinamik katsayılar ise Missile DATCOM yazılımı kullanılarak hücum açısı, kayma açısı ve mach sayısına bağlı olarak elde edilmiştir. Aerobee 150A roketine uygun kanard tasarımı yapılıp RASAero programından roketin stabilitesi kontrol edilmiştir. Kanardlı roketin stabilitesini istenilen düzeyden tutabilmek için yeni fin tasarımı yapılıp aerodinamik katsayılar tekrardan hesaplanmıştır. Aerodinamik katsayıları elde edilen rokete PID kontrolörü sayesinde dönme kabiliyeti kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis six degrees of freedom rocket modeling and canard control are studied. The model includes translational and rotational movements on three axes. Thanks to these movements, the rocket's path has been simulated. The goal of the simulation is to understand the flight parameters of a rocket with a given thrust curve, aerodynamic properties, inertia, and roll stability properties. The program bodes well with Aerobee 150A data, with very good matches on altitude, range, time, and agrees well with acceleration.Rocket's mathematical model is developed in MATLAB-Simulink. The developed mathematical model is checked with Aerobee 150A rocket's data. The solid model of Aerobee 150A rocket is drawn in Inventor and moments of inertia coefficients are taken from this program. Aerodynamic coefficients are obtained by MISSILE DATCOM software depending on the angle of attack, slide slip angle and mach number.Suitable canard is designed for Aerobee 150A rocket and then, stability of the rocket is checked on RASAero. In order to maintain the stability of the rocket, a new fin is designed and aerodynamic coefficients are recalculated. After all those steps have done the canard were controlled by PID controller. The aim of PID controller is to spin rocket with constant spin rate.