Ti6al4v malzemesinin farklı geometrideki matkaplarla delinmesi esnasında matkap sıcaklığının incelenmesi
Investigation of drill temperature during drilling ti6al4v materials with different geometry drills
- Tez No: 609864
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ti6Al4V alaşımı sahip olduğu üstün özellikleri sebebi ile havacılık ve medikal sektöründe önemli yere sahiptir. Ti6Al4V alaşımı sanayide en çok kullanılan titanyum alaşımlarındandır. Kullanımı sırasında sağladığı avantajların yanında şekilledirilmesi sırasında alaşımların düşük ısıl iletkenliği, düşük kimyasal kararlığı ve düşük elastiklik modülü işlenmelerini zorlaştırmaktadır. Bu malzemenin talaşlı imalat yöntemleriyle şekillendirilmeleri yüksek maliyetleri beraberinde getirmektedir. İşleme maliyetlerinin düşürülmesinde işlem değişkenlerinin ve kesici takım geometrisinin uygun seçimi büyük önem taşımaktadır. Bu malzemenin işlenmesinde uygun işlem değişkenleri üzerine çok sayıda çalışmalar olduğu görülmektedir. Ancak, delme işleminde kullanılan matkap boylarının etkisine dair fazla bir çalışma görülmemektedir. Bu çalışmada aynı helis uzunluğunda ancak farklı boylardaki matkapların Ti6Al4V malzemenin delinmesinde matkaplarda oluşan sıcaklıklar belirlenmiştir. Özellikle matkaplarda oluşan sıcaklıklar ile aşınma arasında ilişki kurulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ti6Al4V alloy has an important place in aerospace and medical sector due to its superior properties. Ti6Al4V alloy is one of the most used titanium alloys in the industry. Low thermal conductivity, low chemical stability and low modulus of elasticity of the alloy during the forming process make it difficult to process. Shaping of this material with machining methods brings high costs. Proper selection of process variables and cutting tool geometry is of paramount importance in reducing machining costs. There are numerous studies on the appropriate variables in the machining of this material. However, there is not much study on the effect of drill length used in drilling. In this study, the temperatures in drilling Ti6Al4V were determined when using the drills of the same helix length but different overall length. In particular, it was tried to establish a relationship between temperatures and drill wear.