Analysis, detection and prevention of LTE physical layer jammer attacks
LTE fiziksel katman jammer saldırılarının analizi, tespiti ve önlenmesi
  1. Tez No: 609883
  2. Yazar: MERT EYGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ ZEYNEP KARABULUT KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tez kapsamında, 4.5G ağlarına yapılan fiziksel katman saldırılarından olan jammer saldırılarının incelenmesi, tespit edilmesi, önlenebilmesi üzerine çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmamız süresince 4.5G hücresel ağındaki akıllı jammer saldırılarına odaklandık. Tez kapsamında detaylı bir literatür taraması gerçekleştirdik ve yapılan akademik çalışmaları inceleyerek bu alanda daha önce gerçekleştirilmeyen çalışmalarımızla katkıda bulunduk. Akıllı saldırıların detaylarına girmeden önce, tez kapsamında öncelikle LTE şebekesinin fiziksel katmanını, çerçeve yapısını, kanalları ve sinyallerini inceleyip, bu kanallara karşı olası akıllı saldırı durumunda hangi bilgilerin zarar görüp sisteme nasıl zarar verebileceklerini tartıştık. Tez kapsamında yapılan ilk çalışma gerçek bir mobil şebeke operatörü ile ticari LTE ağına karşı kontrollü bir ortamda akıllı jammer saldırıları gerçekleştirerek bu saldırının gerçek etkilerini hem saldırıya maruz kalan kullanıcı açısından hem de ticari mobil şebeke hizmeti sağlayıcısı tarafından inceleme fırsatını bulduk. Böyle saldırıların etkisini ve boyutunu anladıktan sonra, etkili karşı önlemler tartışılabilmiştir. Bu çalışmamızın ardından, jammer saldırılarının tespit edilirliği üzerinde durulmuştur. Bu tespitin yapılabilmesi için çoklu taşıyıcı bazlı, çoklu hipotez test yöntemi analiz edilmiş ve jammerın doğru ve yanlış algılanma olasılıkları ortaya konulmuştur. Tez kapsamında yapılan son çalışmada ise 4.5G şebekesinde zaman ve frekans senkronizasyonu sağlayan eşleme (senkronizasyon) sinyallerine karşı yapılan akıllı bir saldırı türünü inceleyip, bu duruma karşı bir yöntem öne sürdük. Ayrıca önerdiğimiz saldırının etkisini azaltıcı çözüm önerimiz sadece LTE senkronizasyon sinyallerine karşı yapılan saldırılar için geçerli gibi gözükse de, fiziksel katmanda başka kanallara ya da sinyallere karşı olası saldırılarda da kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, studies were conducted on the investigation, detection, and prevention of jammer attacks which are one of the physical layer attacks on 4.5G networks. We focused on smart jammer attacks on the LTE cellular network. We conducted a detailed literature review within the scope of the thesis and examined the academic studies and contributed to our studies which were not carried out in this field before. Before going into the details of smart attacks, we first examined the physical layer, frame structure, channels and signals of the LTE network and discussed what information could damage and damage the system in case of a smart attack against these channels. To demonstrate the possible effects of a jammer attack, these studies have been examined using test systems consisting of hardware simulating network components or computer simulations. Contrary to most researches, the first study in this thesis examines smart jammer attacks in a controlled environment against a commercial LTE network with a real mobile service provider and the actual effects of this attack both from the attacker and from the commercial mobile network service provider. After understanding the impact and extent of such attacks, effective countermeasures were discussed. Following this study, we focused on the detection of jammer attacks. To determine the jammer attacks, multiple carrier-based multiple hypothesis testing methods were analyzed and the probabilities of detection and false alarm were discussed. In the last study conducted during the thesis, we examined a smart jammer attack type against the synchronization signals that provide time and frequency synchronization in the LTE network and proposed a method against this situation. Moreover, our proposed solution to mitigate the attack seems to be valid only for attacks against LTE synchronization signals, but it can also be used for possible attacks against other channels or signals in the physical layer.