CNC ve freze tezgahlarında fine-kinney ve FMEA yöntemleriyle risk analiz uygulamaları ve karşılaştırılması
Risk analysis applications and comparison with fine-kinney and FMEA methods in CNC and milling machines
- Tez No: 609885
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Makine-İmalat sektöründe bulunan işletmeler teknolojinin gelişmesiyle birlikte yaptıkları işleri sağlıklı yürütebilmeleri için gerekli güvenlik önlemleri almaya ihtiyaç duymuşlardır. Alınacak tüm tedbir ve önlemler işletmeler açısından daha verimli ve kaliteli ürünler ortaya çıkarmasına katkı sağlamaktadır. Bu doğrultuda yapılan tüm çalışmalar ve gerekli yasal düzenlemeler sonucunda iş sağlığı ve güvenliği kurallarının işyerlerinde uygulanması önem arz etmektedir. Bu çalışmada, imalat sanayinde sıklıkla kullanılan talaşlı ve talaşsız üretim yapan makineler üzerinde risk değerlendirme metodu olan Fine-Kinney ve FMEA yöntemleri uygulanarak risk analizi yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde; İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemine genel bakış, iş sağlığı ve güvenliği yönetim sisteminin önemi, risk yönetimini oluşturan unsurlar ve risk analizi yapılmasında izlenecek yollar incelenmiştir. İkinci bölümde; TS OHSAS 18001 İş sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi kavramı, bu sistemin temelini oluşturan PUKÖ döngüsü ve TS OHSAS 18001 yönetim sisteminin faydalarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde; Risk ve Tehlike kavramları ayrıca risk değerlendirme metotları ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Dördüncü bölümde; CNC Freze, CNC Torna, Freze ve Pres Makineleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Beşinci ve son bölümde; Fine-Kinney ve FMEA yöntemlerinin her bir tezgâh için uygulanması örnek bir çalışmayla anlatılmış olup karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the enterprises in the Machinery-Manufacturing sector have needed to take the necessary security measures in order to carry out their Works in a healthy manner. All the measures and precautions to be taken have contributed to the creation of more efficent and quality products for businesses. As a result of all the studies and necessary legal arrangements in this direction, it is important to apply occupational health and safety rules in the workplaces. In this study, risk analysis was carried out by applying. Fine-Kinney and FMEA methods, which are the risk Assessment method on machining and chipless Machines, which are frequently used in the manufacturing industry. In the first chapter of study; an overview of the occupational health and safety management system, the importance of the occupational health and safety management system, the factors that make up risk management and the ways to perform risk analysis are examined. In the second part; The concept of TS OHSAS 18001 Occupational Health and Safety Management System, the PDCA cycle, which forms the basis of this system, and the benefits of the TS OHSAS 18001 management system are mentioned. In the third part; Risk and Hazard concepts and risk Assessment methods are examined in details. In the fourth section; general information is given about CNC Milling, CNC Turning, Milling and Press Machines. In the fifth and last chapter; Application of Fine-Kinney and FMEA methods for each machine is explained with a sample study and compared.