CNC torna ve freze tezgâhlarında titreşim analizi ve giderilmesi üzerine bir yaklaşım
A approach on vibration analysis and elimination in CNC lathes and milling machines
  1. Tez No: 709005
  2. Yazar: VELİ TOM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MENDERES KALKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada CNC torna tezgâhlarında ve freze tezgâhlarında meydana gelen titreşimler nedeniyle performans analizleri ve tahminleri yapılmıştır. Titreşim ölçümü için Bruel&Kjaer 3650-b-040 ölçüm cihazı kullanılmıştır. Deneyde Bruel&Kjaer cihazının ivme ölçüm probları CNC torna ve freze tezgâhlarının rulman yatağı ve takım tutucusuna monte edilmiştir. İş parçasını belirli yöntemlerle işlerken titreşim hareketleri; ölçüm ekranına ivme (m/s²). Cihazdan elde edilen veriler; Teorik programda yapay sinir ağları bölümünde YSA tabanlı grafikler elde edilmiştir. İvme ölçüm problarından elde edilen değerler grafiklerde gösterilmiştir. Numune çelik malzemelerin krom ve karbon alaşımları ile farklı yük hızlarında ve geçiş sayılarında işlenmesinin performans analizi YSA tarafından tahmin edilmiştir. Öte yandan, LQ yapısında kullanılan YSA tahmin modeli yaklaşık %99,4 doğrulukla tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, performance analyses and estimates due to the vibrations occurred in CNC lathes and milling looms were carried out. Bruel&Kjaer 3650-b-040 measuring device was used for vibration measurement. In the experiment, the acceleration measuring probes of the Bruel&Kjaer device were mounted on the bearing bearing and tool holder of the CNC lathe and milling looms. Vibration movements when processing the workpiece by certain methods; acceleration (m/s²) to the measuring screen. Data obtained from the device; In the teorical program, YSA-based graphics were obtained in the artificial neural networks section. The values obtained from acceleration measuring probes were shown in the graphs. Performance analysis of the processing of samples with chromium and steel alloys of inserts at different load speeds and in the number of passes was estimated by YSA. On the other hand, the YSA forecast model used in the LQ structure was estimated with approximately 99.4% accuracy