Evlilik ve aldatma olgusunda kadının konumu ve bir model oyun: Kocasını Pişiren Kadın
The role an status of woman in marrige and infidelity and a modal play the woman who cooked her husband
- Tez No: 609894
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÜROL TONBUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Debbie Isitt'in“Kocasını Pişiren Kadın”adlı oyunu, aldatma olgusu üzerinden incelenmiş ve sahne çalışması yapılmıştır. Çalışmada yazarın hayatı, dönemin İngiltere'si ve oyunun ana teması olan aldatma kavramı hakkında bilgi verilmiştir. Evlilik, aldatma, aldatma eğiliminin nedenleri ve aldatmanın taraflara etkileri gibi kavramlar tanımlandıktan sonra metinden örneklerle oyundaki kadın karakterler üzerinden analiz yapılmıştır. Kara mizah türü olan oyun, kadın erkek ilişkisinde aldatma gibi trajik olan bir durumun komik olanla harmanladığı, her bir karakterin ruhsal süreçlerinde yaşadıkları iç hesaplaşmaları yansıtacak şekilde incelenmiş ve sahneye konulmuştur. Oyunun konusu, teması, türü, anafikri, ana çatışması gibi kısımlar belirlenmiş ve sahne seçimleri yapılarak karakterlerin aldatma olgusu üzerinden yorumuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Debbie Isitt's play“ the woman who cooked her husband ”was examined on phenomenon of infidelity and performed stage work. In the work provides information about the author's life, the England of the period, and the concept of deception, which is the main theme of the play. Concepts such as marriage, infidelity, causes of infidelity tendency, and effects of infidelity on the parties were defined and then analyzed with examples from the text on the female characters in the play. The play, a genre of black humour, blends a situation that is tragic, such as infidelity in a female-to-male relationship, with the comic, it has been examined and staged to reflect the internal reckoning each character has experienced in their spiritual process. The game's subject, theme, type, main idea, main conflict, such as parts are determined and stage selections were made and stage selections were made and the characters ' interpretation of the concept of deception was reached.