Evli çiftler ve sanal aldatma üzerine bir inceleme
A study on married couples and online infidelity
  1. Tez No: 993880
  2. Yazar: İREM OLGAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA GÖKÇE TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, evli bireylerin sanal aldatma olgusunu nasıl tanımladıkları ve algıladıkları incelenmiştir. Çalışma, nitel araştırma yöntemleri kapsamında fenomenolojik desenle yapılandırılmıştır. İstanbul'da ikamet eden ve aktif sosyal medya kullanıcısı olan 12 evli çift ile çevrimiçi ortamda yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler, betimsel ve çıkarımsal kodlamalar yoluyla içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Katılımcıların sanal aldatma, mahremiyet ve sadakat kavramlarına ilişkin görüşleri sistematik bir şekilde temalaştırılarak, bireysel, toplumsal ve ilişkisel bağlamlar içerisinde değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, katılımcıların büyük bir çoğunluğunun sanal aldatmayı fiziksel temas içermese dahi duygusal ya da cinsel içerikli dijital etkileşimler üzerinden bir sadakat ihlali olarak tanımladığını ortaya koymaktadır. Özellikle sosyal medya aracılığıyla sürdürülen gizli iletişimlerin evlilikte mahremiyetin ihlali olarak görüldüğü ve ilişkinin yapısal bütünlüğünü zedelediği ifade edilmiştir. Cinsiyete dayalı değerlendirmelerde, kadın ve erkek katılımcılar arasında sadakat kavramına yüklenen anlamlarda belirgin farklar gözlemlenmiştir. Kadın katılımcılar, duygusal sadakati ön plana çıkararak, eşten gizli sürdürülen duygusal yakınlaşmaları, flört içerikli dijital mesajlaşmaları ve sosyal medya aracılığıyla gösterilen özel ilgiyi sadakatsizlik olarak değerlendirmiştir. Bu tür davranışlar, kadın katılımcılar tarafından daha çok güvenin ihlali ve duygusal ihanet biçiminde algılanmıştır. Erkek katılımcılar ise sadakatsizliği daha çok fiziksel temas temelli tanımlamış ve cinsel içerikli dijital etkileşimler ya da yüz yüze buluşmaların aldatma olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade etmiştir. Genel olarak bulgular, sanal aldatmanın bireysel değerler, toplumsal normlar ve ilişki dinamiklerine göre farklı biçimlerde algılansa da güven temelli sorunlara yol açarak evlilik kurumunu tehdit eden ciddi bir olgu olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how married individuals define and perceive the phenomenon of online infidelity. The study was structured using a phenomenological design within the context of qualitative research methods. Semi-structured, in-depth interviews were conducted online with 12 married couples residing in Istanbul and active social media users. A researcher-developed interview form with open-ended questions was used as the data collection tool. The obtained qualitative data were analyzed using content analysis using descriptive and inferential coding. Participants' views on online infidelity, privacy, and fidelity were systematically thematized and evaluated within individual, social, and relational contexts. The research results reveal that the vast majority of participants define online infidelity as a breach of fidelity through digital interactions of emotional or sexual content, even if they do not involve physical contact. Such behaviors have been found to lead to negative consequences in couple relationships, such as loss of trust, communication breakdowns, and emotional alienation. Secret communication, particularly through social media, has been viewed as a violation of marital privacy and undermines the structural integrity of the relationship. In gender-based assessments, significant differences were observed in the meanings attributed to the concept of fidelity between male and female participants. Female participants emphasized emotional infidelity, viewing secret emotional intimacy from their spouse, flirty digital messaging, and special attention received through social media as infidelity. These behaviors were more commonly perceived by female participants as breaches of trust and emotional betrayal. Male participants, on the other hand, defined infidelity more in terms of physical contact and argued that sexual digital interactions or face-to-face meetings should be considered infidelity. Overall, the findings revealed that while online infidelity is perceived differently depending on individual values, social norms, and relationship dynamics, it is a serious phenomenon that causes trust-based problems and threatens the institution of marriage.