Kahramanmaraş ilinde küçükbaş hayvancılığın yapısı ve problemleri
Structure and problems of sheep and goat breeding in kahramanmaras
  1. Tez No: 609905
  2. Yazar: SEDA TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMA AKBAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BURAK AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş ilinde küçükbaş hayvancılık yapan işletmelerin mevcut yapısının ortaya konulması, üretimde karşılaşılan sorunlarının belirlenmesi ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın ana materyalini oransal örnekleme yöntemi ile belirlenen ve küçükbaş hayvancılık faaliyetinde bulunan 100 işletme ile yapılan anketlerden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre, üreticilerin ortalama yaşı 45,73 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca üreticilerin %45'inin ilkokul mezunu olduğu ve %48'inin sosyal güvencelerinin olmadığı belirlenmiştir. Üreticilerin %69'u girdi fiyatlarının yüksek olması, %65'i sigortasız çalışmak, %63'ü desteklerin az olması, %42'si mera olanaklarının yetersizliğini koyun ve keçi yetiştiricilerinin en önemli sorunları olarak belirtmişlerdir. Üreticilerin %69'u maddi olanaksızlık, %53'ü işgücü yetersizliği ve %28'i hayvanlar için yeterince uygun yeri olmadığı için hayvan sayısını arttıramamaktadırlar. Üreticilerin %45'i mera alanlarını yeterli bulurken, %55'ine göre mera alanları yetersiz bulmaktadır. Üreticilerin %76'sının küçükbaş hayvancılık ile ilgili yayım-eğitim çalışmalarına katılmadığı saptanmıştır. Yayım-eğitim çalışmalarına katılan üreticilerin %13'ünün hastalık kontrolü, %5'inin pazarlama, %4'ünün bakım konusunda ve %2'sinin örgütlenme konusunda yayım-eğitim çalışmalarına katıldığı belirlenmiştir. Üreticilerin yalnızca %9'u işletme faaliyetleri ile ilgili kayıt tuttuğunu belirtmiştir. Üreticilerin küçükbaş yetiştiriciliğinde karşılaştıkları sorunları önlemeye yönelik desteklerin arttırılması, teşvik ve kredi olanaklarının iyileştirilmesi ve küçükbaş hayvancılık hakkında eğitim faaliyetlerinin artırılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the current structure of sheep and goat breeding farms in Kahramanmaraş as determining the problems encountered in production and developing solutions for these problems. The main material of the research was the data obtained from the surveys conducted with 100 sheep and goat breeding farms determined by proportional sampling method. According to the results, the average age of the farmers was found to be 45.73. In addition, 45% of the farmers were primary school graduates and 48% did not have any social security. The most important problems in sheep and goat breeding were high input prices (69%), uninsured work (65%), low support (63%), and insufficient pasture facilities (42%). The farmers could not increase the number of animals because of financial problems (69%), lack of labor (53%) and lack of place for animals. According to 55% of the farmers, pasture areas were insufficient. It was determined that 76% of the farmers did not participate in the extension-training activities related to sheep and goat breeding. It was determined that 13% of the producers participated in the extension-training activities on disease control, 5% on marketing, 4% on animal care and 2% on organization. Only 9% of the farmers stated that they keep records of their farm activities. Increasing the financial support to prevent the problems faced by farmers, improving incentives and credit opportunities and increasing training activities on sheep and goat breeding were found to be important.