Gaziantep ilinde karma yem üretimi, kullanımı ve sorunları
Mixed feed production, use and problems of feedstuffs industry in Gaziantep province
- Tez No: 943451
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada Gaziantep ilindeki faal olan karma yem fabrikalarının kapasitesi, teknik ve alt yapıları ile pazarlama stratejileri ve üretim sektörünün güncel durumu ve yaşanan sektörel sorunların ortaya konulması hedeflenmiştir. Bu amaçla Gaziantep ilinde üretim yapan 19 karma yem fabrikasından 14 adedi ile yüz yüze yapılan görüşmeler ile çalışmalarından elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Görüşmelere katılan 14 yem fabrikasında teknik personel olarak % 70 oranında Ziraat Mühendisi ve % 30 oranında Veteriner Hekim istihdam edilmektedir. Sadece bir fabrika çift vardiya şeklinde üretim yaparken diğer fabrikaların tamamının tek vardiya şeklinde üretim yaptıkları belirlenmiştir. Gaziantep ilindeki karma yem işletmelerinin kapasite kullanım oranının % 45,4 olduğu hesaplanmıştır. İlde faaliyet gösteren karma yem fabrikalarında büyükbaş ve küçükbaş hayvan yemlerinin öncelikli olarak üretildiği bununla birlikte balık yemi ve kanatlı yemi üretiminin de yapıldığı belirlenmiştir. Yılda ortalama 1.110.933 ton/yıl karma yem üretimi yapıldığı ve yemlerin; 618.750 ton/yıl büyükbaş, 93.548 ton/yıl küçükbaş karma yemi, 395.323 ton/yıl kanatlı karma yemi ve 3.312 ton/yıl ise diğer yemler (kedi-köpek, balık, vb) olduğu tespit edilmiştir.. İşletmelerin % 63'ü toz, % 24'ü pelet-toz şeklinde ve % 13'ü ise granül şeklinde üretim yapmaktadır. Karma yem işletmelerinin hammadde ihtiyaçlarını ağırlıklı olarak Akdeniz Bölgesinden temin ettikleri, işlenen ürünlerin yine Akdeniz Bölgesine pazarlandığı saptanmıştır. İşletmelerin sadece ikisinde yem analiz laboratuvarların bulunduğu görülmüştür. Çalışma anketine katılan 14 işletmeden 13 tanesi mevcut durumdan memnun olduğunu 1 tanesi ise kısmen memnun olduğunu belirtmişlerdir. Gaziantep ilindeki karma yem işletmeleri; karayolu aracılığıyla nakliye yaptıklarını, nakliye ücretlerinin birim maliyetlerinin yüksek olmasına neden olduğunu, limanı bulunan yerlere uzak olduklarından liman şehirlerine yakın işletmelerle rekabette zorlandıklarını belirtmişlerdir.. Bunun dışında talep azlığı, kalitesiz kayıt dışı üretim, hayvancılık sektörünün durgunluğu, et-süt fiyatlarındaki dengesizlık, enerji, yakıt fiyatlarının yüksek olmasının sektörün yaşadığı önemli sorunlar arasında yer aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to present the capacity, technical infrastructure, marketing strategies, and current situation of the production sector, as well as the sectoral problems experienced in the active mixed feed factories in Gaziantep province. To achieve this, data obtained from face-to-face interviews and surveys conducted with 14 out of the 19 compound feed factories in Gaziantep were evaluated. In the 14 factories that participated in the survey, 70% of the technical staff were Agricultural Engineers and 30% were Veterinarians. Only one factory operates with a double shift, while all the other factories work with a single shift. The capacity utilization rate of mixed feed enterprises in Gaziantep was calculated as 45.4%. It was determined that the primary products of these factories were feed for cattle and sheep, although fish feed and poultry feed were also produced. An average of 1,110,933 tons per year of compound feed is produced, with 618,750 tons per year for cattle, 93,548 tons per year for sheep, 395,323 tons per year for poultry, and 3,312 tons per year for other feeds (such as for cats, dogs, and fish). Of the enterprises, 63% produce powdered feed, 24% produce pelletized powder, and 13% produce granules. It was found that the raw materials for the feed are primarily sourced from the Mediterranean Region, and the processed products are marketed back to the same region. Only one of the factories had a feed analysis laboratory. Of the 14 businesses that participated in the survey, 13 reported being satisfied with the current situation, while one stated being partially satisfied. The mixed feed enterprises in Gaziantep stated that they transport their products via road, which leads to high unit transportation costs. Due to their distance from ports, they face challenges in competing with businesses located near port cities. Additionally, it was found that issues such as low demand, poor unregistered production, stagnation in the livestock sector, price imbalances in meat and milk, and high energy and fuel costs were major problems faced by the sector.