Kahramanmaraş ilinde üreticilerin ıslah edilmiş meralara karşı tutum ve davranışlarının belirlenmesi
Determination of attributes and behaviors of manufacturesagainst improved rangeland in Kahramanmaras
  1. Tez No: 811001
  2. Yazar: OĞUZHAN KURU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Dünya nüfusundaki artışlar ile birlikte hayvansal kaynaklı gıda ihtiyaçlarının temin edilmesinde sorunlar yaşanmaktadır. Çayır ve meralar hayvancılık için büyük öneme sahiptir. Türkiye'de çayır-mera alanları 1940 yılında 44,2 milyon hektar iken 1994 yılında 12 milyon hektara gerilemiştir. Mera Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle beraber 1998 yılından itibaren mera ıslah çalışmaları başlayarak çayır-mera alanları 14,6 milyon hektara çıkmıştır. Bu çalışmada, Kahramanmaraş ilindeki meralarda yapılmış ıslah çalışmaları sonucunda meraların bölgedeki hayvancılığa ve çiftçilerin üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda 2022 yılı Şubat-Mart aylarında Kahramanmaraş ili Dulkadiroğlu, Elbistan, Pazarcık, Türkoğlu, Göksun, Andırın ve Afşin ilçelerinde basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenen 80 çiftçiyle yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre üreticilerin gelir ortalaması 81900 TL olarak bulunmuştur. Üreticilerin %70,00'ı büyükbaş hayvan, %40,00'ı ise küçükbaş hayvana sahiptir. Üreticilerin kullandıkları meraların durumu %42,50'sinin zayıf, %17,50'sinin ise iyi olduğu belirlenmiştir. Üreticilerin %61,25'i yapılan mera ıslah çalışmalarını başarılı bulmamıştır. Üreticilerin büyük bir çoğunluğu otlatma takviminden, planından haberdar olmadıkları ve otlatma planına uymadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the increase in the world population, there are problems in the supply of food of animal origin. Meadows and pastures are of great imortance for livestock. Meadow-pasture areas in Turkey decreased from 44,2 million hestares in 1940 to 12 million hestares in 1994. With the entry into force of the pasture law, rangeland improvement Works started in 1998 and the meadow-pasture area increased to 14,6 million hectares. In this study, it was aimed to determine the effect of the pastures on the livestock and farmers in the region as a result of the improvement studies carried out in the rangelands in Kahramanmaraş province. In this context, on February and March 2022, a face to face survey was conducted with 80 farmers of the region determined by simple random sampling method in Dulkadiroğlu, Elbistan, Pazarcık, Türkoğlu, Göksun, Andırın and Afşin towns of Kahramanmaraş Province. Descriptive statistics were used in the analysis of the data. According to the results of the research, the average income of the producers was found to be 81900 TL. 70,00% of the producers own cattle and 40,00% ovine animals. It was determined that 42,50% of the pastures used by the producers were poor and 17,50% of them were good. 61,25% of the producers did not find the pasture ,mprovement studies successful. It was observed that the majority of the producers were not aware of the grazing Schedule and did not comply with the grazing plan.