Numerical shape optimization for screw positioningof locking plates used in proximal humerus fractures
Proksımal humerus plakalarında vida pozisyonu belirlemek için şekil optımızasyonu
- Tez No: 609924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN SÜNBÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Humerus kemiği üst kolda yer alan vücudun en önemli kemiklerinden biridir. Proksimal humerus, humerus kemiğinin üst kısmı olup, kolun omuzla bağlantısının bulunduğu bölümdür. Bu bağlantı dolayısıyla humerus kemiği omuz yuvasında hareketini sağlayabilmektedir. Proksimal humerusta yaşanan kırıklar yaşlılarda düşük enerjili travmaya sonucu oluşan osteoporotik kırıklar olmakla birlikte gençlerde yüksek enerjili travmalar sonucu oluşur. Proksimal humerus metafizer kemik yapısından dolayı kırılmaya çok müsaittir. İleri yaştaki hastaların kemik kalitesinin genellikle kötü olması nedeniyle başka kırıklar veya hastalıklar eşlik edebilir Gelişen görüntüleme sistemleriyle tanı ve sınıflandırılması daha kolay yapılmaya başlayan proksimal humerus kırıkları en çok görülen kırıklar arasında yer almakta olduğundan ve üst ekstremitede ciddi fonksiyonel kısıtlamalara sebep olduğundan üzerinde çalışmalar yapılan bir konudur
Özet (Çeviri)
Proximal humerus fractures are one of the most common fractures that effect the mobility of the upper arm and the shoulder joint. Although some fractures does not require operations for the healing, locking plates are one of the most used operation technics for the fixation of the proximal humerus fractures as it is important to maintain the stability of the proximal humerus fracture during the recovery period. After explaining the shoulder joint, proximal humerus, fracture types, operation considerations and complications of the proximal humerus operations in the second chapter, optimization studies and optimization algorithms are explained in the third chapter in order to have the knowledge to be able to choose the right algorithm for the optimization process.