Bazı depolama şartlarının entomopatojen nematodların canlılığı, patojenitesi ve üreme gücü üzerine etkileri
The effects of some storage conditions on survival, pathogenicity, and reproductive power of entomopathogenic nematodes
  1. Tez No: 812046
  2. Yazar: ONUR AKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBUBEKİR YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Entomopatojen nematodlar (EPN) (Rhabditida: Heterorhabditidae ve Steinernematidae) toprak kökenli organizmalardır ve birçok zararlı böceğin biyolojik mücadelesinde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Bununla beraber, depolama şartları ve süresi EPN'lerin başarısını sınırlandırmaktadır. Bu çalışmada, yerel EPN türlerinin (Heterorhabditis bacteriophora FLH-4H, H. indica 216-H, Steinernema feltiae KCS-S ve S. bicornotum MGZ-4S) arazi ve laboratuvar çalışmalarında en çok kullanılan üç farklı depolama ortamının (ddH2O, musluk suyu ve steril Ringer solüsyonu), depolama sıcaklığının (9 ve 25 °C), depolama konsantrasyonunun [500, 1000, 1500 ve 2000 infektif juvenil (IJ)] ve depolama süresinin söz konusu EPN'lere ait IJ'lerin canlılığı, patojenitesi ve üreme gücü üzerindeki etkileri laboratuvar koşullarında belirlenmiştir. Depolama süreleri içerisinde en yüksek IJ canlılığı depolama sonrası 1. ayda 1000 ve 1500 IJ konsantrasyonlarında meydana gelmiştir ve artan depolama süreleri IJ'lerin canlılığının önemli düzeyde düşmesine neden olmuştur. Test edilen EPN türlerinden S. feltiae KCS-S ve S. bicornotum MGZ-4S'un canlılık oranları H. bacteriophora FLH-4H ve H. indica 216-H'ya göre daha yüksek bulunmuştur. Patojenite testlerinde, 9°C'de depolanan IJ'lerin Galleria mellonella (L.) (Lepidoptera: Pyralidae) larvalarında daha yüksek ölüm oranlarına neden olmuştur. Ayrıca 9°C'de depolanan IJ'lerin üreme gücü 25°C'de depolanan IJ'lere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar, farklı EPN türlerinin optimum depolama şartlarında ve sürelerinde tutulmasının EPN'lerle yapılan biyolojik mücadele çalışmalarını önemli düzeyde etkileyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Entomopathogenic nematodes (EPNs) (Rhabditida: Heterorhabditidae and Steinernematidae) are soil-borne organisms and have been successfully used in the biological control of many pests. However, storage conditions and duration limit the success of EPNs. In this study, the effects of three different storage media (ddH2O, tap water and sterile Ringer's solution), storage temperature (9 and 25 °C), storage concentration [500, 1000, 1500 and 2000 infective juveniles (IJs)] and storage time on the viability, pathogenicity and reproductive power of local EPN species (Heterorhabditis bacteriophora FLH-4H, H. indica 216-H, Steinernema feltiae KCS-4S, and S. bicornotum MGZ-4S) were determined under laboratory conditions. Among the storage periods tested, the highest IJ viability occurred at 1000 and 1500 IJs concentrations in the 1st month after storage, and increasing storage periods caused a significant decrease in the viability of IJs. Among the EPN species tested, S. feltiae KCS-S and S. bicornotum MGZ-4S had higher viability rates than H. bacteriophora FLH-4H and H. indica 216-H. In pathogenicity tests, IJs stored at 9°C caused higher mortality rates in Galleria mellonella (L.) (Lepidoptera: Pyralidae) larvae. In addition, the reproductive power of IJs stored at 9°C was found to be higher than that of IJs stored at 25°C. The results obtained indicate that storing different EPN species under optimum storage conditions and durations may significantly affect biological control efforts against EPNs.