ICT mediatization of Congolese migration culture: Aspirations, desires and hope
Kongo göç kültürünün bilgi ve iletişim teknolojileri yoluyla medyatikleşmesi: İstekler, arzular ve umut
  1. Tez No: 609954
  2. Yazar: GÜLER CANBULAT KAMBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, İletişim Bilimleri, Anthropology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu tezin başlıca konusu Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden göçmenlerin göçündeki duygusal ve davranışsal motivasyonlar ve bu bağlamda bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) kullanımlarıdır. Bu konuyu araştırmak için Türkiye'nin İstanbul şehrinde derinlemesine mülakat, katılımcı gözlem ve dijital etnografya yöntemlerini içeren, karma yöntemli vaka çalışması yürütülmüştür. Göç konusundaki istekler, arzular ve umut, dünyanın diğer yerlerindeki, diğer hayatlar ve diğer imkanlardan insanların haberdar olmasını sağlayan BİT'ler tarafından kolaylaştırılan dijital iletişim ile körükleniyor. Bu tez öncelikle göçün nasıl kültürel bir olay olduğunu ve göçmenlerin tarihsel, canlı ve sürekli gelişen bir göç kültürü çerçevesindeki duyguları ve bakış açılarıyla beslendiğini gösteriyor. Bu tez ikinci ve daha belirgin olarak, Kongolu göçmenler özelinde, göçün kültürel öğelerinin nasıl mikiliste, sapeur ve iş adamı (iş insanı) olma konusundaki kişisel, toplumsal ve sosyoekonomik arzuda cisimleştiğini ve BİT kullanımıyla nasıl medyatikleştiğini gösteriyor. Göç, göçmen gönderen toplumu ve onun yapılanmasını dönüştürüyor. Bu dönüşüm daha fazla göç isteğine sebep olan kurumsallaşmış bir göç kültürü yaratıyor. Bu tez, Kongoluların göçü çerçevesinde, istekler, arzular ve umudun, nasıl mikiliste, sapeur ve iş insanı arketipik karakterlerinde sembolize olduğu konusunu merkezine alıyor. Esasen bu karakterler, Batı'da ulaşılabilir iyi hayat idealini temsil eden arketipik arzu nesneleri olarak Kongo göç kültürünün içine işlemişlerdir. Kongo'nun ve yurtdışındaki Kongoluların zihinsel ve maddi gerçeklikleri içinde bu karakterlerin nasıl işlediğini anlamak için tarihsel arka planları açıklanmış ve BİT'ler vasıtasıyla nasıl medyatikleştiklerine odaklanarak yürütülen alan araştırmasına bağlanmıştır. Nitekim bu tez yalnızca, istekler, arzular ve umudun göçü nasıl beslediği ve geliştirdiği hakkındaki, az ama giderek artan çalışmalara değil; aynı zamanda göçmenlerin çevrimiçi bağlantılılığı ve BİT'ler vasıtasıyla giderek artan medyatikleşmeleri çalışmalarına da katkıda bulunmaktadır. Bu araştırma, bu ikisini birleştirerek—yani göçmenlerin istekleri, arzuları ve umutlarının etkinliğini, BİT'lerin alanına bağlayarak—bir boşluğu doldurmaktadır ve böylelikle literatüre özgün bir katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary concern of this dissertation is the affective and attitudinal motivations involved in the migration of migrants from the Democratic Republic of Congo (DRC) and their usage within this context of information and communication technologies (ICTs). A mixed-methodological approach including in-depth interviews, participant observation, and digital ethnography is implemented in Istanbul, Turkey as case-study to research the topic. Aspirations, desires, and hope around migration are ignited with the developments of digital communication as facilitated by ICTs that give access to and make people aware of other lives and other possibilities in other parts of the world. This dissertation first shows how migration is a cultural phenomenon fueled by those feelings and perspective of migrants as framed by a historical, vibrant, and continually evolving migration culture. It secondly and more specifically shows how the cultural aspects of migration materialize in the Congolese case as a personal, communal and socio-cultural desire to become a mikiliste, sapeur and businessman (businessperson) is mediatized through the usage of ICTs. Migration transforms a 'home' society and its structuring, a transformation that becomes institutionally embedded as a culture of migration, which, in turn, further generates the aspiration to migrate. In this dissertation, ways in which the aspirations, desires, and hope around Congolese migration are symbolized in the archetypal characters of the mikiliste, sapeur and businessman/woman are centralized. Essentially, these characters are instilled in the Congolese migration culture as archetypal objects of desire that represent and motivate the ideal of the good life as attainable in the West. In order to understand how they operate in the psychic and material reality of the DRC and the Congolese people abroad, their historical background is explained and linked to the fieldwork conducted, with a focus on how they become mediatized through ICTs. This study thus contributes not only to the small but growing number of studies related to the ways in which aspirations, desires, and hope feed, combine with, and develop migration but also to studies relating to the online connectivity and increasing mediatization of migrants through ICTs. In combining these two—relating, that is, the operation of migrants' aspirations, desires, and hope to the space of ICTs—this research fills a gap and thus makes an original contribution to the literature.