A study of structural design based on optimality
Yapısal tasarım en iyileştirme çalışması
  1. Tez No: 609984
  2. Yazar: DURUKAN TAMKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK HAKAN TARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Topoloji optimizasyonu, tasarımcıların havacılık endüstrisinde ağırlığı ve maliyeti azaltmak için kullandıkları en güçlü araçlardan biridir. Bununla birlikte, geleneksel üretim teknikleri topoloji optimizasyonunun yaklaşmakta olan avantajlarını sınırlamaktadır. Yeni üretim teknikleri, topoloji optimizasyon felsefesini değiştirmekte; üretim sınırını neredeyse tamamen ortadan kaldırmaktadır. Katmanlı üretim sadece tasarım için karmaşık şekilleri mümkün kılmamış aynı zamanda sünger/hücresel yapılarını da tasarımcıların dünyasına katmıştır. Tezin ilk bölümünde, Ti-6Al-4V malzeme ile geleneksel yöntemlere göre uçağa biniş/iniş basamağı optimize edilmiş ve stres seviyelerine göre yük yolları incelenmiştir. İkinci bölümde, biniş/iniş basamağı, birinci bölümde yapılan yük yolları yardımı ile herhangi bir genel hacim azalması olmadan hücresel yapılar ile optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Topology optimization is one of the most powerful tool that designers use to reduce weight and cost in aerospace industry. However, traditional manufacturing techniques limit the oncoming advantages of topology optimization. New manufacturing techniques change the philosophy of topology optimization nearly dismissing the limits of manufacturing. Additive manufacturing not only adjoins complex shapes to design but also adjoins porous/lattice structures. In the first part of the thesis, a boarding step is optimized with respect to traditional methods with Ti-6Al-4V material and load patterns with respect to stress levels are investigated. In the second part, the boarding step is optimized with lattice structures without any overall volume reduction with the help of load patterns done in the first part. Optimized lattice design is compared with previous conventional aluminum and 3D woven composite designs.