İşletmelerde yalın yönetim uygulamalarının insan kaynakları yönetimi üzerindeki etkisi
The effect of lean management practices on human resources management in companies
  1. Tez No: 609990
  2. Yazar: ÖZGE DENİZLİ
  3. Danışmanlar: DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, yalın yönetim uygulamaları kullanan işletmelerde yalın yönetimin insan kaynakları yönetimi uygulamaları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu doğrultuda öncelikle yalın yönetim ve insan kaynakları yönetimi hakkında ilgili literatür taranmıştır. Ardından araştırmayı gerçekleştirmek üzere bir anket formu oluşturulmuş ve 253 çalışan ile anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların yalın yönetim uygulamalarına yönelik tutumlarını saptamak için Derin (2008) tarafınca geliştirilen, 24 maddeden oluşan Yalın Yönetim Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların insan kaynakları yönetimi uygulamalarına yönelik tutumlarını belirlemek için Akın ve Erdost-Çolak (2012) tarafından geliştirilen, 33 maddeden meydana gelen İnsan Kaynakları Yönetimi Uygulamaları Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma neticesinde, yalın yönetim uygulamalarının insan kaynakları yönetimi uygulamaları üzerinde pozitif ve anlamlı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this research, the effect of lean management on human resources management practices in companies using lean management practices was investigated. In this regard, firstly related literature on lean management and human resources management was reviewed. Then, a survey questionnaire was prepared to carry out the research, and the survey was conducted on 253 employees. In order to determine the attitudes of respondents towards lean management practices, Lean Management Scale developed by Derin (2008) with 24 statements was used. Moreover, to measure the attitudes of respondents towards human resources management practices, Human Resources Management Practices Scale developed by Akın and Erdost-Çolak (2012) with 33 statements was used. As the result of the research, it was found that lean management practices have positive and significant effect on human resources management practices.