A strategic approach for traditional banking system against fintech start-ups
Finansal teknoloji şirketleri karşısında geleneksel bankacılık sistemine stratejik yaklaşım
- Tez No: 609989
- Danışmanlar: DR. MARKUS CHRISTIAN DR.SLEVOGT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Finansal teknoloji şirketleri, her ne kadar geleneksel bankalar gibi finansal hizmetler alanında faaliyet gösteriyor olsa da oyunun kurallarını ciddi bir biçimde değiştirmektedir. Bu şirketler mevcut finansal hizmetleri, sundukları ürünlerle daha ilgili çekici hale getirmeyi başardılar. Kişisel finansal hizmetler sunarak sektörün sınırlarını genişlettiler. Bu hizmetler büyük bir titizlikle tasarlanmakta olup geleneksel bankaların ürünlerinden daha teknolojik ve ucuz olmakla birlikte kullanıcı dostu ve müşterilerin değişen ihtiyaçlarını karşılama özellikleriyle öne çıkmaktadır. Değişen oyun alanı geleneksel bankaların üzerinde yıkıcı etkiye neden olmaktadır. Dolayısıyla, ilgili tez bankacılığın geleceğini anlama ve sektörün yeni oyuncuları olan finansal teknoloji şirketleri karşısında geleneksel bankalara stratejik yaklaşım sunmayı hedeflemektedir. Son yıllarda finansal teknolojiler üzerine yapılan çalışmaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bunlardan bazıları genel finansal teknoloji kavramını ve bu şirketlerin sektöre yönelik gerçekleşen ve olası etkilerini incelemektedir. İlgili tez bu konuları kapsamakla birlikte, diğer çalışmalardan farklı olarak, değişen koşullarda geleneksel bankacılık sisteminin geleceğine ışık tutma amacıyla mevcut durumu stratejik açıdan ele almaktadır. İlgili tezin amacı finansal hizmetler sektöründeki gelişmeler konusunda farkındalık yaratmanın yanında bu gelişmelerin geleneksel bankacılık sistemine yönelik çıktılarını belirlemektir.
Özet (Çeviri)
FinTech start-ups operate in the financial industry nevertheless they are transforming the rules of the game. These companies turned financial services into something more challenging and engaging than the regular lending or payment services. They expanded the industry to offer something new: personalized financial services. These meticulously designed, technological, more affordable than traditional banks, user-friendly, satisfying the customers' needs, and more. These changes have disruptive impacts on traditional banks. Therefore, this thesis aims to assume the future of banking and to generate a strategic approach for the traditional banking system against FinTech start-ups. In recent years, numbers of studies about FinTech are in growing trend day by day. Some of them are relevant to explaining the theory of FinTech and its expanding impact area. This thesis will cover these matters. But, differently, this thesis is also embracing the strategic approaches to the traditional banks against FinTech start-ups. The purpose of this study is not only developing an awareness of new advancements in the financial services but also determining the outputs of these advancements for the traditional banking system conspicuously.