İlköğretim okulu yöneticilerinin öğretmenleri motive etme becerileri: İstanbul-Kağıthane ilçesi örneği
Elementary school teacher of the motivating executive skills: Istanbul-Kağıthane district case
  1. Tez No: 303907
  2. Yazar: MUAMMER KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SEYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Okul müdürlerinin yeterlik alanları yönetimsel ve eğitimsel olmak üzere iki alanda incelenir. Eğitimsel yeterlikleri; kişisel, kişilerarası, liderlik ve eğitsel beceriler olarak sınıflandırılır. Yönetimsel yeterlikler ise zamanı yönetimi, amaç belirleme, problem çözme, takım liderliği, performans değerleme ve iletişim gibi teknik yeterlikler ile girişimcilik, yenilikçi düşünebilme ve analiz yeteneği gibi davranışsal yeterlikler okul müdürünün genel yönetimsel yeterlikleri olarak değerlendirilebilmektedir. Okul müdürü öğretmenlere ve öğrencilere karşı sorumludur. Onları çalışmaya isteklendirmek ve motive etmek okul müdürünün görevleri arasındadır. Bu doğrultuda okulun amaçlarına uygun ve gelişime açık bir yönetim sergilenmelidir.
Özet (Çeviri)
The proficiency fields of school principals are examined in to ways as managerial and educational. The educational proficiencies are personel skills, interpersonel skills, leadership and educational skills. Managerial proficiencies are time management, determining purposes, solving problems, team leadership, performance valuation, communication as technical proficiencies with entrepreneurship, improver and analyzing skills as behavioural skills. The principal of the school is responsible for the students and the teachers. Encouraging them to work and motivating them are in the duties of a school principal. In this way the principal should manage the school in a way which fits to the purposes of school and the management should be open to development.