Experimental and numerical investigation of a jet vane of thrust vector control system
İtki vektor kontrol sisteminin jet kanadının sayısal ve deneysel analizi
  1. Tez No: 610131
  2. Yazar: BURAK SÖĞÜTCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA PERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İtki vektör kontrolü, genellikle taktik füze sistemlerinde geleneksel kontrol sistemleriyle yönelim kontrolünün yetersiz kaldığı durumlarda kullanılır. Roket motoru çıkış konisinde yer alan jet kanatları, istenilen itki vektörünün elde edilmesi için sıklıkla kullanılan itki yönlendirme yöntemlerinden bir tanesidir. Bu çalışmada, itki vektör kontrol sisteminde yer alan jet kanadının etrafındaki akış, hem sayısal hem de deneysel yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Jet kanadı üzerindeki üç boyutlu, kararsız ve viskoz akış, sayısal olarak çözülüp; yüksek sıcaklık ve yüksek hızlı yanma sonu gazı akışının, roket motoru lüle çıkış düzleminde bulunan jet kanadı ile etkileşimi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sayısal incelemelere ek olarak, lüle çıkış düzlemindeki jet kanadı içeren roket motorunun statik ateşleme testleri, TÜBİTAK-SAGE'nin statik roket motoru test rampasında gerçekleştirilmiş, itki kuvveti ve jet kanadından kaynaklanan yanal kuvvetler, jet kanatlarının farklı hücum açısı değerleri için ölçülmüştür. Lüle çıkış ekseninde yer alan jet kanadı ile lüle şok etkileşimleri ve akış alanı, Schlieren tekniği ile detaylı olarak görsellenmiştir.
Özet (Çeviri)
Thrust vectoring is generally used in tactical missile systems when attitude control with conventional control systems is inadequate. One of the most widely used thrust vectoring method is to employ jet vanes in the divergent section of the rocket motor nozzle to have the desired thrust vectoring. In the present study, the flow over the jet vane of a thrust vector control system is investigated using both numerical and experimental techniques. Three dimensional, unsteady and viscous flow over the jet vane is solved numerically, in which the interaction of high temperature and high speed combustion gas flow with the jet vane located in the exit plane of the solid rocket motor nozzle is examined in detail. In addition, static firing tests of a rocket motor, which contains jet vanes at the nozzle exit plane, are conducted in the static rocket motor stand of TÜBİTAK-SAGE. The thrust and the side forces due to the jet vane are measured for different angles of attack values of jet vanes. The nozzle shock pattern in the presence of the jet vane is also visualized by using the Schlieren technique.