Beğenmeli ve kolayda mallarda marka kredibilitesi, marka prestiji, algılanan kalite, algılanan risk ve sadakatin rolü
The role of brand credibility, brand prestige, perceived quality, perceived risk, and loyalty on convenience and shopping goods
- Tez No: 610134
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE BAHAR IŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma temel olarak marka kredibilitesi, marka prestiji, algılanan kalite, algılanan risk ve tutumsal ve davranışsal sadakatin, iki farklı tüketim ürün kategorisi olan beğenmeli ve kolayda mallardaki önem düzeyini tespit edilmesini hedeflemektedir. 432 katılımcıdan veri toplanan çalışmada çok kriterli karar verme yöntemlerinden tercih seçim indeksi (preference selection index) metodu ve özgün yöntemler uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda farklı ürün kategorilerinde boyutlarının önem sıralamasının farklılaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the importance degree of brand credibility, brand prestige, perceived quality, perceived risk, and attitudinal and behavioral loyalty by analyzing two different product categories: convenience and shopping products. In a study of 432 respondents, as a method of multi-criteria selection making, preference selection index method and unique methods were applied to check the importance degree of the dimensions. The findings show that the importance degree of the dimensions change across different product categories.