Kütahya-Alayunt köyü tarım arazilerindeki su kaynaklarının sulama suyu kalitesi yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of irrigation water quality of water supplies in farm lands for Kütahya -Alayunt village
  1. Tez No: 610133
  2. Yazar: GÜLŞAH KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MELİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma Kütahya- Alayunt köyündeki sulama kuyularının sulama suyu kalitesini ve bu sularla sulanan tarım arazilerinde tuzluluk ve sodyumluluk düzeyini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre mayıs, haziran, temmuz, ağustos, eylül aylarındaki sulama suyu örneklerinin pH değerleri 7,12-8,57 EC değerlerinin 563-1483 µmhos/cm arasında değiştiği belirlenmiştir. Su örnekleri, ABD Tuzluluk Laboratuvarı Sınıflandırma sistemine göre C2S1 ve C3S1 sulama suyu sınıfında olup, orta ve yüksek tuzlu sulama suyudur. Sulama periyodu boyunca su örneklerinde kalite kriterleri açısından farklılık bulunmamıştır. Araştırma alanı topraklarının killi-tınlı ve tınlı bünyede olduğu, pH değerlerinin 7,23-7,94 EC değerlerinin ise 485-1652 µmhos/cm arasında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the water quality of irrigation wells and levels of salinity-alkalinity of farmlands irrigated by those water resources in Alayunt village belonging Kütahya province. In results, the pH and EC values of water samples taking in May, June, July and September varied from 7.17 to 8.57, and from 563 to 1483 µmhos/cm, respectively. The irrigation water quality was found as C2S1 ( Moderate Saline Water) and C3S1 (High Saline Water) in accordance of United State Soil Salinity Standard. None difference was found between water quality parameters during the irrigation season. The soils of the research site were determined as Clay-Loam and Loam. The pH and EC values of soils varied from 7.23 to 7.94, and from 485 to 1652 µmhos/cm, respectively.