Gürcistan kış turizmine katılan uluslararası turistlerin beklenen faydalara göre pazar bölümlendirmesi
Market segmentation of international tourists participated in Georgia winter tourism according to expected benefits
- Tez No: 610282
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BİRDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Gürcistan kayak merkezlerine kış tatili yapan yabancı turistlerin kış tatilinden bekledikleri faydaları belirleyerek homojen gruplara ayırmak ve bu doğrultuda turist profillerini tespit etmektir. Bunun yanında, yabancı turistlerin fayda faktörleri ve pazar bölümlerine göre demografik ve seyahat özellikleri arasında farklılık gösterip göstermediği belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, Gürcistan kayak merkezlerini ziyaret eden yabancı turistlerin, kayak merkezlerine yönelik beğeni ve şikayetleri de araştırılmıştır. Bu çalışmada, veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Anketler Gürcistan kayak merkezlerinden Bakuriani ve Goderdzi kayak merkezlerinde, 25 Ocak - 28 Şubat 2019 tarihleri arasında, kış tatilini bu kayak merkezlerinde geçiren yabancı turistler arasından gönüllü olanlara kolayda örnekleme yöntemi ile uygulanmıştır. Toplam 450 tane anket dağıtılmıştır ve 404 adet anket geri toplanmıştır. Araştırmada, verilerin analizinde aritmetik ortalama, medyan, mod ve standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmıştır, Ayrıca, t-testi, ANOVA, faktör analizi, kümeleme analizi ve ki-kare analizlerinden de yararlanılmıştır. Çalışmada yapılan faktör analizi sonucunda, 5 fayda faktörü elde edilmiştir. Bu faktörlere“spor aktiviteleri”,“heyecan”,“sosyalleşme”,“yeni deneyimler”ve“rahatlama”adı verilmiştir. Elde etiğimiz 5 fayda faktöre K-means Cluster kümeleme analizi uygulanmıştır ve sonucunda 3 Pazar bölümü (küme) ortaya çıkmıştır. Bunlar:“Rahatlama arayanlar”,“Çok amaçlı beklentileri arayanlar”ve“Heyecan Tutkusu arayanlar”dır. Sonuç olarak, elde edilen bulgular kış turizm pazarına, kayak merkezlerinde yer alan işletmelere ve pazarlamacılara, kayak merkezlerinde turistlerin daha iyi kış tatili geçirmelerine ve farklı kış aktivitelerini düzenlenmesinde pazarlama faaliyetlerine yönelik önemli bilgiler sunmaktadır. Ayrıca, kayak merkezleri yöneticilerine yeni planlar ve stratejiler oluşturmalarında öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The key purpose of this study is to determine the benefits sought by foreign tourists from winter holidays in Georgia ski resorts and to divide them into homogeneous groups and to determine tourist profiles in this direction. In addition, benefit factors and market segments are determined according to the foreign tourists' differences between demographic and travel characteristics. In addition, the likes and complaints of the foreign tourists visiting the ski resorts of Georgia were investigated. In this study, questionnaire technique was used as a data collection tool. The questionnaires were applied to the volunteers among the foreign tourists who spend their winter holidays in the ski resorts of Bakuriani and Goderdzi in Georgia between 25 January and 28 February 2019. A total of 450 questionnaires were distributed and 404 questionnaires were collected. Descriptive statistics such as arithmetic mean, median, mode and standard deviation were used in the study. In addition, t-test, ANOVA, factor analysis, clustering analysis and chi-square analysis were used. As a result of factor analysis, 5 benefit factors were obtained. These factors were called“sports activities”,“excitement”,“socialization”,“new experiences”and“relaxation”. K-means Cluster clustering analysis was applied to 5 benefit factors and 3 market segments (clusters) were obtained as a result. These are:“Seekers of relaxation”,“Seekers of multi-purpose expectations”and“Seekers of passion of excitement”. As a result, the findings provide important information for the winter tourism market, skiing establishments and marketers, for quality winter holiday experiences of tourists in ski centers and for marketing activities in organizing different winter activities. In addition, the managers of the ski resorts are offered suggestions for developing new plans and strategies.