Türkiye'deki aile hekimliği asistanları ve uzmanlarının osteoporoz hastalığı bilgi düzeylerinin ve poliklinik yaklaşımlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 610287
- Danışmanlar: UZMAN İSMAİL KASIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Giriş ve Amaç: Türkiye'deki artmakta olan yaşlı populasyonuna baktığımızda, osteoporoz hastalığının ileride ülkemizi çok daha şiddetli bir biçimde etkileyeceği açıktır. Çalışmamızda prevalansı yüksek olan, önlenebilen veya kırıklar oluşmadan tedavi edilebilen bu hastalıkla mücadelenin merkezinde yer alacak olan birinci basamak hekimliği alanında eğitim alan veya almış olan aile hekimliği asistanları ve uzmanlarının bu hastalıkla ilgili klinik bilgilerini ve poliklinik yaklaşımlarını değerlendirip gelecek için yol gösterici olabilecek bir durum tespiti yapmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Güncel, ulusal ve uluslararası çapta en çok kabul gördüğünü düşünerek seçtiğimiz kılavuzlardaki ve güncel klinik bilgilerin bulunduğu uptodate internet sitesindeki bilgilere bağlı kalarak oluşturduğumuz çalışmaya özgün 10 bölümlük anket sorularını hazırladıktan sonra sınıflandırdığımız bölümlerden toplanabilir özellikte olanları birlikte değerlendirmek için toplam bilgi skoru, toplam risk faktörü bilgisi skoru, FRAX bilgisi puanı, toplam sorgulama skoru oluşturuldu ve bu verileri de daha önceki yapılmış benzer çalışmalar baz alınarak“iyi”,“orta”,“kötü”düzey olarak gruplandırdık. Hazırlanmış anket sorularını whatsapp ve mail grupları aracılığıyla Türkiye'deki aile hekimliği asistanları ve uzmanlarına gönderdik. Bulgular: Anketimize yaklaşık 3500 aile hekimliği asistanı ve uzmanının bulunduğu tüm Türkiye'den 383 yanıt geldi (yanıtlama oranı: %10,94). Genel osteoporoz bilgilerini değerlendirdiğimiz toplam bilgi skoru katılımcıların %55,6'sında“iyi”düzeydeydi, %41,8'inde“orta”düzeydeydi, %2,6'sında“kötü”düzeydeydi. Toplam bilgi skorunun“iyi”düzeyde olmasını en çok uzmanlık eğitimi sırasında veya sonrasında verilen osteoporozla ilgili eğitimin, FRAX skoru farkındalığının ve polikliniğe gelen hasta sayısının yüksek olmasının etkilediğini gördük.. Toplam risk faktörü bilgisi skoru %47,3'ünde iyi düzeydeydi, %42,6'sında orta düzeydeydi, %10,2'sinde kötü düzeydeydi. Toplam sorgulama skoru %28,2'sinde iyi düzeydeydi, %38,6'sında orta düzeydeydi %33,2'sinde kötü düzeydeydi. Sonuç: Genel olarak baktığımızda katılımcılarımızın toplam bilgi skoru, toplam risk faktörü bilgisi skoru ve toplam sorgulama skorları orta veya iyi düzeydeydi; ama teorik bilgi ve klinik yaklaşımlardaki bazı konularda önemli eksiklikler vardı. Nitelikli eğitimlerle bu eksiklerin giderilip poliklinikte daha etkin yaklaşımlarla bu hastalığın beraberinde getirdiği problemlerin önüne geçilebileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aims and Objective: Considering the old population which is growing more and more in Turkey, we can see osteoporosis will affect our country more vigorously. In this study, we aimed to evaulate the clinical knowledge and outpatient approaches of family medicine residents and specialists who will be at center of fighting against this disease which is highly prevalent, preventable or treatable before fracture occurs, and to determine the situation that can guide the future for this disease. Materials and Methods: After preparing our self-administered questionarre that contains ten parts and highly related to current national, international guidelines and uptodate, we composed“ total knowledge score”,“total risc foctor knowledge score”,“total inquiry score”,“FRAX Knowledge Score”to evaluate the classified parts together which are additive, and we grouped these data as“good”,“intermediate”and“poor”levels based on previous similar studies. We sent our questionarre to family medicine residents and specialists in Turkey via whatsapp and mail groups Results: We had 383 responses to our survey from all Turkey which contains approximately 3500 family medicine residents and specialists. So response rate was 10.94%.“total knowledge score”which we evaluated general osteoporosis knowledge, was“good”level in 55.6%,“intermediate”level in 41.8% and“poor”level in 2.6%. We found that“good”level of total knowledge score was most influenced by osteoporosis training during or after speciality training, awareness of FRAX score and high number of patients attending outpatient clinics.“Total risc factor knowledge”score was“good”level in 47.3%,“intermediate”level in 42.6 %,“poor”level in 10.2 %,“total inquiry score”was good level in 28.2%,“intermediate”level in 38.6%,“poor”level in 33.2%. Conclusion: Overall,“total knowledge score”,“total risk factor knowledge score”and“total inquiry score”score values of our participants were mostly moderate and good; but there were significant shortcomings in some aspects of theoretical knowledge and clinical approaches. We think that these deficiencies can be solved through qualified trainings and the problems that this disease causes can be prevented with more effective approaches.