Ankara İlinde Aile Hekimliği Uzmanlık Eğitimi almakta olan asistanların hasta hakları konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge, attitude and behavior ofassistants receiving family Medicine specialtytraining in Ankara, Regarding patient rights
  1. Tez No: 847293
  2. Yazar: MUSTAFA RAHMİ KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Türkiye'de sağlık hizmetlerinin sunumunda hasta-hekim ilişkisinin düzenlenmesi ve etik prensiplerin belirlenmesinde hasta hakları, temel bir unsur olarak büyük bir öneme sahiptir. Aile Hekimliği, genellikle Türkiye'deki sağlık sisteminin ilk temas noktası olarak hizmet vererek, yeterli ve etkili sağlık hizmetinin hastalara ulaşmasında temel bir vazife üstlenmektedir. Bu Tıpta Uzmanlık teziyle, Türkiye'de Aile Hekimliği asistanlarının hasta haklarına ilişkin bilgi seviyeleri, tutumları ve davranışları üzerine değerlendirme yapılması, asistan hekimler arasında bu alanda farklılık oluşturan faktörlerin tespit edilmesi ve bunlar arasındaki ilişkinin incelemesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara ilinde görev yapan aile hekimliği asistanları çalışmaya alındı. Katılımcılara; sosyodemografik veri formu ile hasta hakları yönetmeliği ve hasta hakları konusundaki akademik literatür taranarak hazırlanan anket formu uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Patient rights are of great importance as a fundamental element in regulating the patient physician relationship and determining ethical principles in the provision of health services in Turkey. Family Medicine generally serves as the first point of contact of the healthcare system in Turkey and undertakes a fundamental duty in providing adequate and effective healthcare services to patients. With this paper, it is aimed to evaluate the knowledge levels, attitudes and behaviors of Family Medicine assistants in Turkey regarding patient rights, to identify the factors that create differences among assistant physicians in this field and to examine the relationship between them. Materials and Methods: Family medicine assistants working in Ankara were included in the study. To the participants; A sociodemographic data form and a survey form prepared by scanning the patient rights regulation and academic literature on patient rights were applied. IBM SPSS-26 program was used to analyze the data and a p value of