Mısır'da erkenciliğin kalıtımı ve bunun bazı tarımsal özellikler ile ilişkileri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 6103
  2. Yazar: METİN ALTINBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
-161- ÜZET Kendilenmiş hatlar arasında oluşturulan iki geççix erkenci mxsir melezinde bir erkencilik ölçüsli olarak çiçek lerime gün sayısı ile birlikte bitki boyu, koçan yüksekliği, Bitki verimi, koçan uzunluğu, koçan çapı, koçanda sıra sayı sı ve sömek çapı gibi önemli bitki ve koçan özelliklerine ilişkin değişik gen etkileri tahminlerini, kalıtım derece lerini ve Özellikler arası ikili korelasyonları elde etmek amaeıylej ebeveynler, F-,, Fp ve her İki ebeveynle geriye me lez generasyonlarının (B-, ve Bp) ortalamaları ve varyansla- rı kullanılmıştır. Tüm Özellikler bakımından hem eklemeli hem de domi- nantlık gen etkilerinin generasyon ortalamalarına önemli düzeyde katkıda bulunduğu ancak her iki melezde de gerek te pe püskülü gerekse koçan püskülünün görünümü olarak çiçek lerime gün sayısı dışındaki özelliklerde dominantlık etkile rinin eklemeli etkilerden daha büyük olduğu belirlenmiştir. 27x43 melezinde tepe püskülünün görünümü olarak çiç eklenme süresi ve koçan çapı dışındaki özelliklerin tümünde epista^ tik etkilerin önemli olduğu tahmini enmişt ir. Bununla bir likte, eklemeli ve dominantlık etkilerine göre epistatik öğelerin incelenen özelliklerin belirimine katkısının olduk ça küçük olduğu ve bu nedenle eklemeli ve dominantlık var- yansları tahminlerinde epistasiden ileri gelen sapmaların önemli düzeyde olmayabileceği izlenimi edinilmiştir. Hem generasyon ortalamaları hem de generasyon var- yansları analizleriyle, her iki melezde erken tepe püskülü görünümünün kısmi dominant genlerce yönetildiği buna karşın 27x43 melezinde bitki verimi, 42x3 melezinde koçan uzunluğu ile koçan çapı ve her iki melezde de bitki boyu için üstün dominant ve yine 42x3 melezinde koçanda sıra sayısında tam dominant kalıtım tipinin söz konusu olduğu anlaşılmıştır. Bitki verimi dışındaki tüm Özelliklerde önemli dü zeyde kalıtım dereceleri elde edilmiştir. Kalıtım derecesi-162- ve genetik İlerleme tahminleri; bu özelliklerde seçimin et kili olabileceğini ortaya koymuştur. Gerek tepe püskülü gerekse koçan püskülünün görünümü olarak çiçeklenme gün sayısı ile verim öğelerinden koçan ça pı, koçanda sıra sayısı ve sömek çapı arasında her iki me lezde de yüksek düzeyde negatif ve önemli ilişkilerin sap tanması; melez populasyonlardan hem erkenoi hem de nispeten yüksek verimli hatların geliştirilebileceği kanısını vermiş tir.
Özet (Çeviri)
-163- SUMMARY Means and variances for the parents, 1^, F2 and first generation backcrosses (B-, and Bp) were used to obtain the estimates of various gene effects, heritabilities and corre lations among traits for days to flowering as a earliness criteria and important plant and ear characters such as plant height, ear height, grain yield, ear length, ear diameter, kernel-row number and cob diameter in a study of two latex early crosses of maize inbred lines. " It was determined that both additive and dominance ge ne effects contributed significantly to the generation means for all the traits but the estimates of dominance effects we re larger than additive effects for all except the days to flowering in both crosses. The significant epistatic effects were detected for all the characters except the days to tassel- ling and ear diameter in the 27x43 cross. However, the epista- sis seemed, to be small for the contribution to expression of the traits studied in comparison with additive and dominance effects, suggesting no epistasis seriously may cause to bias estimates of additive and dominance variance components. Both generation means and variances analyses indicated that early tasseilng was controlled by the genes being partial dominant in both crosses whereas the mode of inheritance was overdominance for grain yield in the 27x43 cross, for ear length and ear diameter in the 42x3 cross, for plant height in both crosses and complete dominance for kernel-row number in the 42x3 cross. Narrow-sense heritability estimates were significant for all the traits except grain yield. Estimates of heritabi lity and genetic advance implied that the selection would.pro bably be effective for these traits. Days to flowering as both tasseling and silking showed highly negative and significant correlations with ear diame--164- ter, kernel-row number and cob diameter, namely yield com ponents, in both crosses, indicating that the lines could probably be developed with relatively high yield as well as early for time of flowering.