BRICS'in belirleyici bir aktör olma sorunları
The problems of being a determinative actor of BRICS
  1. Tez No: 610313
  2. Yazar: AŞIR SERTÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZLI DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma BRICS'in henüz uluslararası politikada belirleyici bir aktör olmadığını iddia etmektedir. Bu ana iddia, aktör ve belirleyici aktör arasında bazı farklılıklar olduğu ön kabulüne dayanmaktadır. Bu çalışmada belirleyici aktör kavramına yüklenen anlam en azından belli bir bölgede dominant veya hegemon güç olma durumudur. BRICS; genel anlamda batı üstünlüğü ve özelde de Amerikan üstünlüğüne karşıymış gibi görünen beş gücün yani Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika ülkelerinin baş harflerinden oluşan nevi şahsına münhasır bir kulüptür. Ekonomilerinden almış oldukları güçle yola çıkan BRICS ülkeleri, kulübün sunduğu işbirliği ve diyalog sayesinde daha etkili küresel yönetişim, daha dengeli küresel ekonomi ve daha demokratik uluslararası ilişkileri hedeflemektedirler. Mevcut uluslararası düzenin herkes için kabul edilebilir ve kapsayıcı olması için küresel yönetişim araçlarının yeterince bağımsız, tarafsız, çoğulcu, şeffaf, adil ve memnun edebilir bir seviyede olması gerektiğini vurgulamaktadırlar. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde kavramsal çerçeve ve tarihsel arka plana yer verilmiştir. İkinci bölümde BRICS'in uluslararası politikadaki rolü ortaya koyulmuştur. Son bölümde ise BRICS'in sorunları ele alınmıştır. BRICS analiz edilmiştir. Çünkü bir aktör hâlini alan BRICS, günümüz uluslararası politikasını etkilemeye çalışmaktadır. Ancak belirleyici bir aktör olmak için ciddi sorunları vardır.
Özet (Çeviri)
The thesis claims that BRICS is not yet a determinative actor in international politics. The main claim is based on the pre-acceptance that there are some differences between actor and determative actor. The meaning attributed to the determinative actor concept in the thesis is being a dominant or hegemonic power in a certain region at least. BRICS is an sui generis club that contains five powers that Brazil, Russia, India, China and South African countries that appear to oppose western superiority in general and American superiority in particular. BRICS countries which set out with the power they received from their economies aim for more effective global governance, a more balanced global economy and more democratic international relations thanks to the cooperation and dialogue offered by the club. They emphasize that the global governance tools must be sufficiently independent, impartial, pluralistic, transparent, fair and satisfactory in order for the current international order to be acceptable and inclusive for all. The thesis consists of three chapters. The conceptual framework and historical background were included in the first part. The role of BRICS in international politics were revealed in the second part. The problems of BRICS were discussed in the last part. BRICS were analyzed. Because BRICS which has become an actor tries to influence the international policy of today. However it has serious problems to be a determinative actor.